Od 15 do 22 lutego w Warszawie trwać będzie piąta edycja festiwalu Mazovia Goes Baroque. W tegorocznej edycji zostanie przeciwstawiony język muzyki instrumentalnej językowi muzyki wokalnej.
Różnorodność repertuarowa i wykonawcza była od początku cechą rozpoznawczą cyklu festiwalu. Różnorodność, a zatem wielojęzyczność. Różne języki kompozytorskie i różne języki wykonawcze. Języki już ukształtowane i in statu nascendi. Języki pełne świeżości i słowotwórczej energii oraz języki skonwencjonalizowane. Języki proste i języki pełne metafor. Języki łatwe i niemal nie do opanowania.
W tym roku przeciwstawione zostaną sobie jeszcze wyraźniej dwa podstawowe języki muzyki dawnej – język muzyki instrumentalnej oraz język muzyki wokalnej. W przypadku twórczości wokalnej muzyka służy tekstowi. Słowa, zdania, metafory, alegorie – to one niosą podstawowe sensy, które muzyka nasyca dodatkowymi znaczeniami, jeszcze bardziej je metaforyzuje, wzbogaca, wzmacnia.W przypadku muzyki instrumentalnej, i to, być może, będzie dla niektórych słuchaczy odkrycie, dzieje się niemal dokładnie to samo, chociaż bez słów. Muzyka dawna zawsze coś opowiada. Jest kwestią oratorskiej świadomości i kompetencji muzyka oraz sprawą wyobraźni i erudycji słuchacza, jak głęboko wnikną w opowieść. Czy będzie ona uboga, czy bogata, obojętna czy pełna emocji, jedno czy wielowymiarowa? – te pytania z pewnością będą zadawać sobie odbiorcy festiwalu.
Pierwszą odsłonę tegorocznego festiwalu zdominuje muzyka wokalna w różnych wcieleniach. Poznamy proste i wyrafinowane formy poetyckie średniowiecza, renesansu i baroku. Posłuchamy twórczości wielkich poetów i kompozytorów jak Guillaume de Machaut i Martin Codax, ale też twórców anonimowych. Beðzie można posłuchać muzyki barokowej towarzyszącej tekstom włoskim, francuskim, niemieckim, łacińskim i hebrajskim. To sprawi, że słuchacze przeniosą się myślami na dwory, kościoły, w teatry operowe, ale też na ulice dawnych miast.
W roli narratorów wystąpią muzycy nadzwyczajni. Niektórzy z nich pojawią się w Polsce po raz pierwszy (Profeti della Quinta, La Mouvance, Leila Schayegh). Inni w naszym kraju bywają regularnie, ale w koncertach tego cyklu jeszcze nie uczestniczyli (Delphine Galou, Alain Buet, Daniel Sepec, Hille Perl, Lee Santana). Nie zabraknie też częstych i zawsze mile widzianych gości (VivaBianca, Luna Biffi, Les Ambassadeurs, Alexis Kossenko ).
Mazovia Goes Baroque
Od 15 do 22 lutego 2013 roku
Warszawa