Od 15 lutego w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Pawła Althamera pt. Polietylen. W ciemności.
Zastęp białych figur z polietylenu został wyprodukowany pod kierunkiem Pawła Althamera w Deutsche Guggenheim w Berlinie na przełomie 2011 i 2012 roku. Do Wrocławia przybyło ich 38. Wszystkie są wizerunkami osób, które odwiedziły Deutsche Guggenheim, zdecydowały się uczestniczyć w projekcie Almech i wyraziły chęć zrobienia odlewu swojej twarzy. Wśród nich Anda, Sebastian czy Monika mogą mieć publicznie rozpoznawalne oblicza. Grupa białych kosmitów wylądowała w przeciwlotniczym schronie z czasów II wojny światowej.
Projekt Almech został zamówiony przez Deutsche Guggenheim, instytucję współprowadzoną w Berlinie przez Deutsche Bank i nowojorską Solomon R. Guggenheim Foundation. Althamer przeniósł do Berlina maszyny firmy Almech, należącej do jego ojca i wyprodukował na nich wraz ze swoim współpracownikami grupę około 150 portretowych rzeźb. Na miejscu w galerii były sporządzane odlewy twarzy urzędników Deutsche Banku, pracujących w tym samym budynku, pracowników galerii i Fundacji Guggenheima oraz widzów. Projekt trwał od 28 października 2011 r. do 16 stycznia 2012 r.
Tytuł wystawy Polietylen. W ciemności został zainspirowany prezentacją projektu Almech w Museionie w Bolzano ( Południowy Tyrol) latem 2012 roku, skąd bezpośrednio przyjechały rzeźby do Muzeum Wspólczesnego Wrocław. Ta właśnie wystawa zainspirowała nas do zbadania, w jaki sposób funkcjonuje dzieło sztuki współczesnej, pozbawione już swojego performatywnego charakteru (wynikającego z okoliczności powstania) – unieruchomiona figuratywna rzeźba, która może przyjmować na siebie różne sensy w zależności od kontekstu ekspozycji i interpretacji kuratora.
Paweł Althamer (ur. 1967 w Warszawie) był studentem Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z Arturem Żmijewskim i Katarzyną Kozyrą należy do najbardziej znanych absolwentów tzw. Kowalni. Wystawia od 1991 roku. Jest mistrzem rzeźby figuratywnej, ale przede wszystkim autorem akcji społecznych i przestrzennych instalacji. Od 2008 roku prowadzi wraz z sąsiadami z dzielnicy Bródno w Warszawie akcję performatywną Common Task. W 2004 roku został uhonorowany został Nagrodą Sztuki Miasta Akwizgran im. Vincenta van Gogha. Prace artysty znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie.
Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz
Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Galerii Foksal, Warszawa i neugerriemschneider, Berlin.
Paweł Althamer, Polietylen. W ciemności
Wernisaż: 15 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 kwietnia 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2A
Wrocław