Od 5 lutego w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Michała Chudzickiego pt. Katalog dzieł nieistniejących.
Michał Chudzicki kreował postać Brunona Larka od 2011 roku. Powołał do życia wymyślonego artystę oraz stworzył nieistniejące prace. Posługując się fikcją jako narzędziem stara się poddać w wątpliwość oficjalną historię sztuki, a także przeprowadzić eksperyment badający czy jako widzowie potrzebujemy dzieł sztuki, czy też raczej twórców sztuki i ich znanych nazwisk.
Projekt Bruno Larek był pokazany po raz pierwszy w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, kolejna jego odsłona odbyła się w Galerii Białej w Lublinie. Demistyfikacja następuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Bruno Larek (1901-1936) – polski malarz, rysownik, twórca obiektów i poeta. Studiował budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej oraz malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Z obu kierunków zrezygnował na rzecz podróży do Berlina i Paryża. Tam też zetknął się ze sztuką dadaistów i surrealistów. Zginął w pożarze w Warszawie w wieku 35 lat. Specyficzne środki wyrazu oraz absurdalne poczucie humoru wpisują jego prace w nurt dadaistyczny. Na tle ówczesnej sytuacji artystycznej w Polsce, sztuka Larka jest pewnego rodzaju alternatywą i buntem wobec rodzimej kultury.
Michał Chudzicki (ur. 1983, pochodzi z Urzędowa). Ukończył ASP w Krakowie, dyplom w 2011 roku w pracowni prof. Misiaka. Współzałożyciel kolektywu Roboczogodzina. Wystawy indywidualne: Bruno Larek. Podróż, eksperyment i zabawa (Galeria Biała 2012, Lublin), Bruno Larek. Den es nicht gab (IP Düsseldorf 2012), Trudno to wyjaśnić (Art Agenda Nova 2011, Warszawa), Okno (Art Agenda Nova 2010, Kraków); wystawy zbiorowe, m.in.: Grolsh Art Boom Festival 2012 Kraków, No Budget Show 4 (MOCAK 2012), Tribute to Fangor (BWA Warszawa 2011), In Dark Woods (HangArt-7 2011, Salzburg).
Kurator: Marek Goździewski
Koordynatorka: Ita Krajewska
Michał Chudzicki, Katalog dzieł nieistniejących
Wernisaż: 4 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 roku
CSW Zamek Ujazdowski, Project Room
ul. Jazdów 2
Warszawa