Od 14 do 16 lutego w Jelenie Górze trwać będzie IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka Gitaromania. Podczas festiwalu wystąpi Aniello Desiderio.
Podczas wieczornych koncertów będzie można wysłuchać recitali:
- Aniello Desiderio – legendarnego włoskiego wirtuoza gitary okrzykniętego najznakomitszym talentem naszej dekady
- gitarzysty Roberta Horny wraz z mezzosopranistką Izabelą Kopeć w projekcie Piazzolla. Show Me Your Tango
- białoruskich artystów: mandolinistki Katsi Prakopchyk i gitarzysty Jana Skryhana, w interpretacji muzyki barokowej i współczesnej
Koncerty poprzedzą występy Antka Tomaszewskiego i Bianki Szalaty – laureatów tytułu Wielkiego Gitaromaniaka 2012 roku.
W godzinach porannych odbędą się przesłuchania konkursowe, w których młodzi adepci gry na gitarze zaprezentują swe umiejętności przed międzynarodowym jury pod przewodnictwem Piotra Pałaca. W godzinach popołudniowych uczestnicy konkursu będą mieli możliwość odbycia lekcji mistrzowskich z artystami tegorocznej edycji festiwalu.
Organizatorem Gitaromanii jest Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze.
Łukasz Pietrzak był znanym gitarzysta i pedagogiem oraz twórca Międzynarodowego Konkurs i Festiwalu Gitaromania w Karpaczu oraz cyklicznych koncertów gitarowych odbywających się w ośrodkach kultury w Piechowicach, Sobieszowie i Jeleniej Górze. Urodził się 24 stycznia 1978 r. w Oleśnicy, zginął w wypadku 11 maja 2009 w Piechowicach.
Naukę gry na gitarze rozpoczął w 6 roku życia w Państwowej Szkole Muzycznej w Oleśnicy, a jego pierwszym nauczycielem była mama – Danuta. Kontynuował edukację w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu w klasie mgr Marka Zielińskiego. W roku 2002 ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem as. Krzysztofa Pełecha oraz Jaremy Klicha. W roku 2000/2001 studiował w Hochschule fur Musik Franz Liszt w Weimarze, w klasie prof. Christiane Spannhof.
Był laureatem 20 nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Wśród nich było:
- 1 miejsce w Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Krakowie 1992
- 1 miejsce w XIV Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Koninie 1993
- 2 miejsce w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Krynicy 1995
Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych gitarzystów i pedagogów: Carlo Marcione (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Georgij Vassiliev (Bulgaria), David Tanenbaum (USA) czy Costas Cotsiolis (Grecja) Kaltchev Duo (Bułgaria).
W latach 1993-97 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Otrzymał również stypendium Samorządu Miasta Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gościł z recitalami w wielu miastach Polski oraz za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Grecji, Szkocji, Hiszpanii, Szwajcarii, Czechach. Występował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Pomorskiej i Opolskiej oraz z Toruńską Orkiestrą Kameralną.
Oprócz występów solowych aktywnie uprawiał kameralistykę. Tworzył i współpracował z następującymi zespołami:
- duet gitarowy z Dominikiem Tomasiakiem (1996/1997)
- zespół Combo di Samba z Małgorzatą Kogut, Adamem Lepką i Kubą Olejnikiem (1995-1997)
- duet Aranet z klarnecistą Marcinem Wróblem (1998-2002)
- Wrocławski Kwartet Gitarowy z Kamilem Bartnikiem, Markiem Długoszem i Bartkiem Helwingiem (2000- 2009)
- duet gitarowy Pietrzak Duo z siostrą Anną (2000-2009)
- trio Semplice wraz z klarnecistą Witoldem Pelcem i akordeonistą Robertem Wróblewskim (2003-2009)
- zespół Los Gigantos złożony z wychowanków (2005-2009)zespół GITANA (2006-2009)
Współpracował z hiszpańską mezzosopranistką Josefą de Andres Galvan i Małgorzatą Przybysz. W repertuarze quasi-jazzowym występował z wokalistkami: Małgorzatą Kogut, Katarzyną Stankowską i Aleksandrą Osiecką. W latach 2006/2009 współpracował okazjonalnie z kabaretem Paka.
Oprócz utworów muzyki klasycznej wykonywał także własne aranżacje jazzowych standardów oraz przebojów muzyki filmowej i rozrywkowej.
Pracę pedagogiczną rozpoczął w Społecznym Ognisku Muzycznym i Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Oleśnicy w 1998 r. Od września 2002 r. był nauczycielem klasy gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jeleniej Górze – Cieplicach. Jego uczniowie byli laureatami nagród zdobytych w ogólnopolskich międzynarodowych konkursach gitarowych.
Łukasz przeprowadził się do Piechowic w 2002 roku, gdzie od września rozpoczął pracę w PSM I st. w Jeleniej Górze-Cieplicach. W jeleniogórskich szkołach muzycznych od czasów II wojny światowej nie było żadnej klasy gitary. Łukasz był pionierem w dziedzinie gitary oraz animatorem życia muzycznego w kotlinie.
Od 2003 roku zaczął organizować cykle koncertów gitarowych, początkowo w Piechowickim Ośrodku Kultury, następnie w Sobieszowie, docelowo w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Podczas tych koncertów występowali znani gitarzyści Polscy. Ich recitale były poprzedzone krótkimi występami uczniów Łukasza.
Równocześnie z działalnością pedagogiczną prowadził czynny udział w popularyzowaniu muzyki wśród dzieci i młodzieży szkół ogólnokształcących kotliny jeleniogórskiej. Współpracując z Filharmonią Dolnośląską oraz jej muzykami przeprowadził 1000 audycji muzycznych o przeróżnej tematyce. Był zarówno wykonawcą jak i prelegentem ich.
Prowadził również poranki muzyczne w Filharmonii Dolnośląskiej, skierowane do najmłodszych melomanów.
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka Gitaromania
Od 14 do 16 lutego 2013 roku
Jelenia Góra