Nakładem Wydawnictwa Austeria ukazała się książka Literatura polska w Izraelu. Leksykon. Jej autorami są Karolina Famulska-Ciesielska i Sławomir Jacek Żurek.
Leksykon zawiera biogramy ponad stu trzydziestu twórców zaangażowanych na przestrzeni z górą sześciu dziesięcioleci w polskie życie literackie w Izraelu. Uwzględniono zarówno uznanych pisarzy o znacznym dorobku, jak i autorów wspomnień, czasami zamykających się w jednym tomie. Przedstawiono też kilkanaście sylwetek wybitnych publicystów prasy polskojęzycznej oraz tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski, a także literatury hebrajskiej na język polski. Oprócz informacji biograficznych artykuły hasłowe zawierają syntetyczną charakterystykę twórczości poszczególnych osób oraz wskazówki bibliograficzne. Ponadto w leksykonie znalazło się omówienie czasopism, które od lat 40. XX wieku ukazywały się w Izraelu po polsku. Odrębne noty poświęcono tytułom, które miały największy wpływ na rozwój polskojęzycznego życia literackiego w Izraelu. Pozostałe periodyki omówiono zbiorczo pod hasłem Prasa polskojęzyczna w Izraelu. W osobnym artykule scharakteryzowano działalność księgarń i antykwariatów, które także miały znaczący udział w rozwoju polskojęzycznego życia literackiego.
Dr Karolina Famulska-Ciesielska urodziła się w 1977 roku. Jest współpracownikiem Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej KUL. Autorka monografii Polacy, Żydzi, Izraelczycy. Tożsamość w literaturze polskiej w Izraelu, Toruń 2008, oraz licznych artykułów naukowych.
Prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek urodził się w 1967 roku. Jest kierownikiem Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego oraz Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autor książek: …lotny trud półistnienia. O motywach judaistycznych w poezji Arnolda Słuckiego, Księgarnia Akademicka, Kraków 1999; Synowie księżyca. Zapisy poetyckie Aleksandra Wata i Henryka Grynberga w świetle tradycji i teologii żydowskiej, Wydawnictwo KUL, Lublin 2004; Z pogranicza. Szkice o literaturze polsko-żydowskiej, Lublin 2008; Zastygłe w polszczyźnie. Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego, Lublin 2011, a także licznych artykułów naukowych i publicystycznych.
Literatura polska w Izraelu. Leksykon,
Karolina Famulska-Ciesielska i Sławomir Jacek Żurek
Premiera: styczeń 2013
Wydawnictwo Austeria