6 lutego w Muzeum Historycznym miasta Krakowa odbędzie się spotkanie z cyklu Salon Książki Krakowskiej. Tym razem zaprezentowany zostanie album Portrety twórców szopek krakowskich autorstwa Magdaleny Kwiecińskiej i Małgorzaty Niechaj. Spotkanie poprowadzi Witold Turdza, a swój udział zapowiedzieli wybitni krakowscy szopkarze.
Na 60. Konkurs Szopek w 2001 roku MHK przygotowało album, w którym umieszczono zbiorowa fotografię aktywnych wtedy szopkarzy. Po 10 latach pojawia się publikacja, która przedstawia każdego twórcę z osobna: w pierwszej części albumu, poświęconej szopkarzom najbardziej zaangażowanym w ostatnich latach, fotografie ze zbiorów rodzinnych pokazują artystę przy pracy i w czasie konkursu, a tekst opisuje jego źródła inspiracji, metody tworzenia i tajemnice warsztatu oraz zestawia dotychczasowe starty w konkursie i zdobyte nagrody. W drugiej części zostali wymienieni najwybitniejsi szopkarze już nieżyjący, niektórzy uczestniczący w konkursach od pierwszych edycji. Podstawowe informacje z konkursowego archiwum zostały uzupełnione zdjęciami wystawianych przez nich szopek.
Szopkarzami są ludzie w różnym wieku, rozmaitych zawodów, o różnym wykształceniu. (…) Bo każdy może zostać szopkarzem. Wystarczy talent. Talent, na który składa się umiejętność obserwacji, poczucie smaku, koloru, proporcji – i ogromna zręczność palców. To one wyczarowują te piękne budowle nazywane szopkami krakowskimi. Obserwator – zauroczony ich kształtami, kolorami, grą światła i nierealną, baśniową atmosferą, jaką tworzą – nie zawsze pamięta o ich twórcach. Warto zatem przypomnieć tych, którym te wrażenia zawdzięczamy.
Szopka krakowska, ten poemat z koloru i światła, jest zjawiskiem wyjątkowym. Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt. Konkurs na najpiękniejszą szopkę sprawił, że budowla ta jest coraz bogatsza, coraz bardziej wysmakowana, precyzyjna, zaś niezmiennie – piękna.
M. Niezabitowski, ze wstępu do albumu Portrety twórców szopek krakowskich
Portrety twórców szopek krakowskich
6 lutego 2013 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa