8 lutego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert inaugurujący Rok Witolda Lutosławskiego. Orkiestrą dyrygować będzie Jerzy Swoboda, zaś na wiolonczeli wystąpi Tomasz Strahl.
Jerzy Swoboda to urodzony 30 marca 1953 w Rzeszowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, w której studiował dyrygenturę pod kierunkiem Krzysztofa Missony (dyplom z wyróżnieniem w 1982).
Jerzy Swoboda dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Występował na prestiżowych festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Mozartowski w Würzburgu (Niemcy), festiwale w Echternach (Luksemburg), Mariańskich Łaźniach (Czechy), La Chaise Dieu (Francja), Atenach (Grecja), Eastern Music Festival (Stany Zjednoczone). Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten, z artystami tej miary, co Lord Yehudi Menuhin, Stefania Toczyska, Gidon Kremer, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Ewa Podleś, Konstanty Andrzej Kulka, Justus Frantz, Piotr Paleczny, Katia i Marielle Labèque, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Sokołow, Krzysztof Jabłoński, June Anderson, Andrzej Hiolski, Sarah Chang, Fou Ts’ong, Andrzej Bauer.
Ma szeroki repertuar od muzyki dawnej po współczesną. Przygotował wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Płyta nagrana z Zofią Kilanowicz i Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (3. Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała Nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego Fryderyk.
Jerzy Swoboda w latach 2003-2008 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Koszycach (Słowacja), w latach 2006-2008 pełnił tę samą funkcję Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jerzy Swoboda uzyskał także tytuł naukowy profesora nauk muzycznych.
Tomasz Strahl jest obecnie najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Ukończył w 1989 roku Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika. Jako stypendysta rządu austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat.
Artysta jest laureatem konkursów ogólnopolskich (Poznań i Warszawa) i międzynarodowych, m. in. I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Występował m.in. pod batutą takich dyrygentów, jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Andrzej Boreyko, Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Henryk Czyż, Philippe Entremont, José Maria Florêncio, Czesław Grabowski, Jerzy Kosek, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Tadeusz Wojciechowski, Sławek Adam Wróblewski.
Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami, jak NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Sofijska, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wybitnymi solistami, jak również z Kwartetem Wilanów i Prima Vista, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet.
Inauguracja Roku Witolda Lutosławskieg0
8 lutego 2013 roku
Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
1 komentarz
Pozdrawiam.
Jerzy Swoboda