12 lutego swoją premierę będzie miała najnowsza książka Jerzego Truszkowskiego Partum Post Mortem. Artyści awangardowi w społeczeństwie socjalistycznym w Polsce 1968–1988 (od Jacka „Krokodyla” Malickiego do Jacka Mikołaja Rydeckiego). Wydawcą książki jest Galeria Bielska BWA.
Najnowsza książka Jerzego Truszkowskiego ma charakter źródłowy, zawiera informacje związane z działalnością i twórczością najmniej znanych artystów polskiej awangardy lat 1968–1988. Bohaterami książki są: Jacek Malicki, Paweł Kwiek, Andrzej Partum, Zbyszko Trzeciakowski oraz Jacek Mikołaj Rydecki. Autor podaje też podstawowe informacje na temat ruchu artystycznego Kultura Zrzuty, który został zainicjowany w 1978 roku na łódzkim Strychu przez Włodzimierza Adamiaka, Marka Janiaka i Zbigniewa Liberę. Przybliżając wiedzę o dorobku bohaterów książki, autor uwzględnia szerokie tło oraz kontekst artystyczny i społeczno-polityczny epoki realnego socjalizmu.
Najlepszą rekomendacją książki Jerzego Truszkowskiego jest opinia Stefana Morawskiego, wybitnego estetyka i badacza sztuki najnowszej, sformułowana w 1997 roku w trakcie przygotowywania publikacji:
Pisząc książkę, skupiłem się na zapomnianych i niedocenianych prekursorskich działaniach artystów polskiej awangardy. Wszystkich bohaterów mojej książki dobrze znałem osobiście, korzystałem z informacji na temat ich dorobku, które przekazywali mi bezpośrednio– mówi Jerzy Truszkowski.
W 200-stronicowej części czarno-białej książka jest bogato ilustrowana fotografiami Zygmunta Rytki, KwieKulik i samego Jerzego Truszkowskiego. W większości to niepublikowane dotąd nigdzie fotografie. W 48-stronicowym appendixie autor umieścił kolorowe ilustracje stanowiące unikatowe źródło wiedzy o performansach artystek i artystów, które miały miejsce w Galerii Bielskiej BWA: Marii Pinińskiej-Bereś, Zbigniewa Warpechowskiego i Marka Rogulskiego Rogulusa.
Jerzy Truszkowski urodził się w 1961 roku w Warszawie. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w 1986 roku). Od 1983 roku związany z Galerią BWA w Lublinie. Jest artystą wizualnym reprezentującym nurt sztuki krytycznej i politycznej – jednym z jej prekursorów; autorem pięciu książek o sztuce i kulturze współczesnej oraz kilkuset artykułów z zakresu teorii, historii i krytyki sztuki, publikowanych w specjalistycznych czasopismach, m.in. kwartalniku Exit i miesięczniku Sztuka.pl.
Partum Post Mortem. Artyści awangardowi
w społeczeństwie socjalistycznym w Polsce 1968–1988, Jerzy Truszkowski
Premiera: 12 lutego 2013 roku
Wydawnictwo: Galeria Bielska BWA