16 lutego w Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą szwedzkiego dyrygenta Oli Rudnera. Partie solowe będzie można usłyszeć w wykonaniu Katarzyny Zdybel oraz duńskiego klarnecisty Johna Kruse.
W Filharmonii Wrocławskiej tym razem będzie można usłyszeć dzieła trzech kompozytorów, których osobowość i twórczość wywoływały wśród współczesnej im publiczności skrajne emocje. Jednak nikt nigdy nie zakwestionował ich talentu. Mozart – geniusz o trudnym charakterze, Strauss – pewny siebie twórca muzyki programowej i wreszcie Hindemith – awangardzista z zasadami (nawet Hitler nie był w stanie wywrzeć na niego wpływu).
Divertimento Mozarta powstało w 1776 roku, a twórca dedykował je swojej przyjaciółce, pochodzącej z salzburskiej arystokracji hrabinie Marii Antonii Lodron.
Duo Concertino Straussa to utwór z 1947 roku. Jest on ostatnim dziełem instrumentalnym kompozytora. Artysta, niezwykle wrażliwy na barwy instrumentów, jednocześnie mający w pamięci piękny ton starego filharmonicznego fagocisty Hugona Burkhausera, zapragnął napisać taki koncert, w którym połączyłby dwa skrajne brzmienia: klarnetu i wspomnianego fagotu. Jak często można zaobserwować u Straussa, to dzieło również zostało zainspirowane ideą poetycką, tj. baśnią Hansa Christiana Andersena o księżniczce (w tę rolę wcielił się klarnet) i świniarczyku (reprezentowanego przez fagot).
Hindemith o swojej muzyce pisał, że nie potrafi jej wyjaśnić, zanalizować, gdyż nie da się opowiedzieć o niej w kilku słowach. Woli za to w tym czasie skomponować coś nowego. Pięć utworów na orkiestrę smyczkową powstało w 1927 roku. Był to czas gdy artysta zainteresował się ideą Gebrauchsmusik, która polegała na zniesieniu przedziału między współczesnym twórcą a nieprofesjonalnym odbiorcą. Utwór początkowo przeznaczony był do celów ćwiczebnych dla zaawansowanych studentów.
Koncert Orkiestry Kameralnej Leopoldinum
16 lutego 2013 roku
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego