18 lutego w Akademii Morskiej w Gdyni odbędzie się spotkanie z cyklu Stacja Emigracja promujące książkę Polska nad Bałtykiem. W dyskusji wezmą udział dr hab. Małgorzata Omilanowska i dr Jacek Friedrich. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni.
Muzeum Emigracji ukaże Gdynię międzywojenną jako obiekt wielkiej artystycznej fascynacji, która była udziałem grafików, architektów, malarzy, pisarzy i poetów. Punktem wyjścia do rozmowy o propagandzie wizualnej towarzyszącej budowaniu nowego miasta nad morzem będzie bogato ilustrowana publikacja Polska nad Bałtykiem. Tematykę morską przedstawią znakomici goście, historycy sztuki związani zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim – dr hab. Małgorzata Omilanowska, od 2012 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Jacek Friedrich, popularyzator kultury i architektury nowoczesnej.
Gdynia w okresie II Rzeczypospolitej była symbolem postępu i sukcesu gospodarczego kraju, a budowie nowego miasta i portu towarzyszyły rzesze entuzjastycznych dziennikarzy, fotografów i filmowców. Atmosferę tych relacji oddają słowa:
Opisy wznoszącego się na naszych oczach portowego miasta właściwie nie wymagały skalkulowanej propagandy, nieszczerych słów zachęty, przesadnych zachwytów ani czczej retoryki. Reklamowany towar był naprawdę pierwszej jakości.
Polska nad Bałtykiem. Konstruowanie identyfikacji kulturowej państwa nad morzem 1918–1939, red. naukowa D. Konstantynów, M. Omilanowska, słowo/obraz terytoria 2012
Dr hab. Małgorzata Omilanowska to historyczka sztuki, od 2006 r. jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, na stanowisku profesora nadzwyczajnego; kieruje pracownią Słownika Architektów Polskich i w Polsce Działających. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX w., publikując na temat takich kwestii jak: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX w. oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Od stycznia 2012 r. jest Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dr Jacek Friedrich to historyk sztuki, od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r.; dzieje ochrony zabytków; nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską; związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945r. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.
Polska nad Bałtykiem
dr hab. Małgorzata Omilanowska, dr Jacek Friedrich
Spotkanie odbędzie się 18 lutego 2013 roku o godzinie 18.30
Aula Wydziału Nawigacyjnego, Akademia Morska
Gdynia