14 lutego w Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi odbędzie się spotkanie z Susanne Friedli pt. Od Picassa po Mondriana. Historia kolekcji Rupfa.
Trzynaście tysięcy sto trzydzieści jeden – to liczba osób, które do tej pory odwiedziły wystawę Korespondencje w ms². Ponad 100 dzieł, które można na niej oglądać przyjechało do Łodzi z berneńskiego Kunstmuseum. O ich historii i o tym, jak szwajcarski przedsiębiorca zebrał jedną z pierwszych na świecie prywatnych kolekcji awangardy i zaprzyjaźnił się z Kandynskim i Klee opowie Susanne Friedli – kuratorka Fundacji Rupfa.
Szwajcaria na początku XX wieku była krajem wiodącym pod względem gospodarczym, ale nie miejscem sztuki. Gdy w 1907 roku Hermann Rupf, przedsiębiorca z Berna, zakupił swoje pierwsze grafiki Picassa, nikt nie wiedział, że staną się one kamieniem węgielnym kolekcji, która do dziś jest jedną z najważniejszych z tego okresu na świecie. Zamiłowaniem do sztuki zaraził go paryski handlarz sztuką Daniel Henry Kahnweiler. Połączyła ich przyjaźń i pasja.
Nabywane przez Rupfa dzieła miały być przede wszystkim ozdobą jego domu. Kupował je w roku ich powstania i często prosto z atelier. Z niektórymi artystami dość blisko się zaprzyjaźnił, i tak Klee często obdarowywał Rupfa i jego żonę pracami z dedykacją z okazji Bożego Narodzenia czy urodzin. W latach 50. Rupf zdeponował swoją kolekcję w berneńskim Kunstmuseum i założył fundację – Rupf Stiftung. Zapisał się na kartach historii jako pierwszy kolekcjoner sztuki abstrakcyjnej i współczesnej w Szwajcarii. O szczegółach bogatej historii życia i kolekcjonerskiej pasji berneńskiego biznesmena będzie można posłuchać podczas spotkania z Susanne Friedli.
Susanne Friedli, Od Picassa po Mondriana. Historia kolekcji Rupfa
Spotkanie odbędzie się 14 lutego 2013 roku o godzinie 18.00
Muzeum Sztuki ms2
ul. Więckowskiego 36
Łódź