Od 25 lutego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Odcienie błękitu. Niderlandzkie fajanse z kolekcji profesora Wojciecha W. Kowalskiego oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Ponad 150 fajansowych obiektów powstałych w XVII i XVIII w. w słynnych niderlandzkich wytwórniach, głównie w Delft, można będzie zobaczyć na tej wystawie. Wśród nich znajdą się talerze, dzbany, wazony, figurki i przedmioty od dawna już nieużywane jak misa balwierska czy spluwaczka.
Wszystko zaczęło się od talerzy z rodzinnego serwisu, które przyszłemu kolekcjonerowi podarowała ciocia. Były to XIX-wieczne fajanse angielskie zdobione bardzo popularną wtedy techniką transfer-printing (metoda dekoracji zbliżona do grafiki – rytowany wzór przenosi się z metalowej płytki na fajans przed przed glazurowaniem).
Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty powstałe od 1640 roku do połowy XVIII w. w różnych warsztatach. Wśród nich jest kilka szczególnie cennych puklowanych talerzy z lat ok. 1640-1650. Na wystawie pokazane zostaną między innymi bardzo rzadkie wazy czekoladowe z XVIII w., wazy z warsztatu rodziny Kamów, a także miseczka w kształcie liścia, malowana na wzór japoński, wykonana pod koniec XVII wieku przez Samuela van Eenhoorna jednego z najbardziej cenionych obecnie ceramików. Służyła zapewnie do podawania soli lub innych przypraw.
Trudne do zdobycia są również fajanse tak zwane złote delfty. Prywatna kolekcja fajansów profesora prawa Wojciecha Kowalskiego należy do najliczniejszych i najbardziej reprezentatywnych w Polsce. Składa się z 150 przedmiotów, które na obecnej wystawie zostaną uzupełnione obiektami ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Sława fajansów produkowanych w Delfcie zaczęła się około 1650 roku, kiedy rozpoczęto tam masową produkcję ceramiki zdobionej błękitną dekoracją na białym tle. Powodzenie, jakim cieszyły się te wybory, uczyniło z nich na kilka dziesięcioleci punkt odniesienia dla całej europejskiej produkcji ceramicznej, były one powszechnie naśladowane. Produkowano tam elementy serwisów, wazony, pojemniki, różnego rodzaju sprzęty np. fajansowe stojaki do zawieszania peruk, tulipaniery. Ważną grupę stanowiły fajansowe figurki. (…) Złoty wiek fajansów z Delft skończył się w XVIII wieku, kiedy większa część działających w mieście wytwórni zaczęła już tylko powielać dawne wzory i dekoracje.
Luca Melegati, Ceramika, Warszawa 1997
Odcienie błękitu. Niderlandzkie fajanse z kolekcji profesora Wojciecha W. Kowalskiego oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawę można oglądać od 25 lutego 2013 roku
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław