• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Wilhelm Sasnal, „Z daleka widok jest piękny”, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film
  • Sztuki wizualne

Wilhelm Sasnal na Krużganku Movie

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-02-20

22 lutego w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu odbędzie się pokaz filmu Wilhelma Sasnala pt. Z daleka widok jest piękny. Będzie to pierwszy z filmów prezentowanych w ramach nowego cyklu Krużganek Movie.

Wilhelm Sasnal, „Z daleka widok jest piękny”, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wilhelm Sasnal, „Z daleka widok jest piękny”, Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krużganek Movie to nowy cykl kameralnych spotkań z filmami o sztuce bądź inspirowanymi sztuką. W jego ramach będziemy prezentować zarówno interesujące dokumenty, przybliżające nam nowe zjawiska jak i filmy fabularne, zrealizowane przez artystów lub traktujące o szeroko rozumianej sztuce. Podczas najbliższych spotkań będzie można zobaczyć takie produkcje jak Marina Abramović: artystka obecna czy Płonący facet, zrealizowany przez kolektyw Łódź Kaliska. Cykl otworzy film Z daleka widok jest piękny w reżyserii Wilhelma Sasnala.

Z daleka widok jest piękny jest to opowieść o pozornie bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Polska wieś w obiektywie Sasnalów, uważnych widzów kina Francuza Bruno Dumonta, zyskuje uniwersalny charakter. Opisywane przez nich zdarzenie odkrywa zastygłe, niepisane prawa, na których ufundowana jest wiejska społeczność – rządzącą nią patriarchalną hierarchię, wszechobecną brutalność, z jaką traktuje się każdy rodzaj słabości, każdą inność. Podstawową wartością jest tu władza i płynąca z niej siła – władza nad kobietami, dziećmi, starcami, nad zwierzętami i otaczającą przyrodą, która w filmie Sasnalów zdaje się być niemym, nieporuszonym obserwatorem postępującego rozkładu.

Film został nagrodzony podczas 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Wrocławską Nagrodą Filmową w konkursie Nowe Filmy Polskie

Polska 2011/78 minut
Reżyseria: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
Zdjęcia: Wilhelm Sasnal, Aleksander Trafas
Występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska, Jerzy Łapiński, Hanna Chojnacka
Produkcja: Filmpolis, Anton Kern Gallery

Wilhelm Sasnal, Z daleka widok jest piękny
Pokaz filmu odbędzie się 22 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
Elbląg

Tags
  • Agnieszka Podsiadlik
  • Aleksander Trafas
  • Anka Sasnal
  • Anton Kern Gallery
  • Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
  • Elbląg
  • Elżbieta Okupska
  • Filmpolis
  • Hanna Chojnacka
  • Jerzy Łapiński
  • Marcin Czarnik
  • Piotr Nowak
  • Wilhelm Sasnal
Poprzedni artykuł
Jakub Czyszczoń, Bez tytułu („Process black”), 100x70cm, farba offsetowa na płótnie, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Sztuki wizualne

Jakub Czyszczoń Czasami wędrujesz całą noc

  • Katarzyna Kowalska
  • 2013-02-20
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Bryce Dessner, fot. PAP (źródło: materiały prasowe)
  • Muzyka

Bryce Dessner skomponuje utwór inspirowany Lutosławskim

  • andzelika-jedrzejczyk
  • 2013-02-20
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
1 komentarz
  1. Gracja pisze:
    2013-02-21 o 07:36

    Chcialabym zobaczyc ten film,szczegolnie wazne ogladanie go z perspektywy mieszkancow wsi.Na wsiach nadal panuje patriarchat,
    lekcewazenie kobiet,dzieci,zwierzat,slabszych.
    jak zrobil to pan Sasnal,na pewno ma klase.

Comments are closed.

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.