Projekt Domu Kereta autorstwa Jakuba Szczęsnego znalazł się w gronie finalistów konkursu Architizer A+ Awards. Budynek powstał w szczelinie między budynkami przy Chłodnej 22 i Żelaznej 74. Jego gospodarzem jest Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia.
Dom został okrzyknięty przez zagraniczne media najwęższym domem świata. Jego gospodarzem będzie Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia. Dom Kereta to w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna o funkcji pracowni, w której można żyć i tworzyć. Instalacja ma pobudzać życie artystyczne dzielnicy, również poprzez synergię z pobliskim Klubem Komediowym Chłodna. Przestrzeń domu jest użytkowana zarówno przez Etgara Kereta, jak i przez zaproszonych przez niego wybitnych twórców. Działka, na której stanie Dom, ma w najwęższym miejscu 92cm, w najszerszym – 152cm szerokości.
Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadują ze sobą budynki z różnych epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie.
Autorem projektu jest Jakub Szczęsny, architekt, współzałożyciel i członek grupy projektowej Centrala. Równolegle ze studiowaniem architektury w Warszawie, Paryżu i Barcelonie pracował jako ilustrator reklamowy i prasowy. Od 2009 roku godzi praktykę architekta projektującego domy jednorodzinne dla odważnych z działalnością w polu sztuki, głównie w strefach konfliktu w Izraelu, Autonomii Palestyńskiej, Zachodniej Australii oraz na pograniczu turecko-syryjskim.
Dom Kereta
Autor instalacji: Jakub Szczęsny
Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Producent wykonawczy: Joanna Trytek
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.
Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.
Otwarcie: 20 października 2012 roku
Warszawa