Muzeum Śląskie zaprasza od 20 lutego na ekspozycję pt. Sztuka Łotwy prezentującą po raz pierwszy w Katowicach nowoczesną sztukę łotewską, która na nowo po latach włączenia do ZSRR (1940-1991) manifestuje swą tożsamość i inność. Kuratorem ekspozycji jest Andrzej Holeczko-Kiehl.
Kolor, ekspresja, ale i intymność, to cechy charakteryzujące dzieła współczesnych twórców łotewskich np. Valdisa Bušsa, którzy w swoich pracach starają się obrazować zarówno bogactwo tradycji, jak i przełamywać stereotyp artysty tworzącego tylko to, czego życzyło sobie państwo. Obecnie sztuka łotewska na nowo wpisała się w europejską awangardę, lecz jej twórcy, Lija Rage czy Sigita Daugule, nie zapomnieli o tradycjach i krajobrazie ojczystym. Prezentacja współczesnej sztuki naszego północnego sąsiada jest okazją, aby przełamać stereotyp postrzegania i wartościowania sztuki przez pryzmat tego, co rodzime, ale i tego, co światowe, rozumiane jako sztuka powstała poza granicami kraju.
Ekspozycja prezentuje dzieła zarówno łotewskich klasyków, takich jak Aivars Gulbis, a także twórców młodego pokolenia, jak Kristaps Gulbis który reprezentował swój kraj na Weneckim Biennale, czy Artusa Nimanisa znanego w świecie ze swych form szklanych. Na wystawie zobaczymy obrazy olejne, grafiki, tkaniny artystyczne, rzeźby, instalacje autorów, którzy poprzez treść dzieła i wybraną stylistykę (informel, sztuka akcji) przekładają je w znak odrodzenia tego zapomnianego, nowatorskiego i prężnego ośrodka sztuki nowoczesnej, jakim była Łotwa w latach 1918-1940. Zaprezentowane zostaną także dzieła będące poszukiwaniem sposobu na złamanie tabu oraz analizowaniem miejsca artysty i sztuki we współczesności.
Spotkanie ze sztuką łotewską to okazja do spojrzenia na sztukę jako na zwierciadło czasu, która nadal mało znana w Europie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych. Dzięki nadaniu Rydze, wspólnie z miastem Umea w Szwecji, tytułu Kulturalnej Stolicy w 2014 roku, kultura tego kraju staje się coraz bardziej popularna także poza granicami ojczyzny. Ekspozycja w Muzeum Śląskim będzie podsumowaniem wystaw sztuki w dotychczasowej siedzibie, a zarazem zapowiedzią działalności muzeum w nowym gmachu, który organizatorzy planują otworzyć w II połowie 2013 roku.
Wystawa jest elementem partnerstwa kulturalnego Polski i Łotwy w ramach nowej umowy kulturalnej na lata 2013–2016.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Agija Suna Art Gallery, najstarszą prywatną galerią sztuki współczesnej w Rydze.
Kurator wystawy: Andrzej Holeczko-Kiehl
Sztuka Łotwy
Wernisaż: 20 lutego 2013 roku
Wystawa potrwa do 28 kwietnia 2013 roku
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice