1 marca w Atlasie Sztuki w Łodzi będzie miało miejsce spotkanie, którego gościem będzie Zbigniew Rybczyński – światowej sławy reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, autor filmów eksperymentalnych, zdobywca pierwszego w historii polskiego filmu Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany za film Tango.
Artysta opowie o swojej drodze artystycznej. Jego prezentacja zatytułowana jest Łódź – Wiedeń – Nowy Jork – Tokio – Berlin – Kolonia – Los Angeles – Wrocław – Łódź.
Po prezentacji Zbigniewa Rybczyńskiego wyświetlone zostaną następujące filmy i wideoklipy:
- The Orchestra;
- Capriccio No. 24;
- Why Should I Cry?;
- Keep Your Eye on Me;
- Imagine;
- Wroclaw Audiovisual Technology Center, reż. Dorota Zglobicka, 2011, film dokumentalny o powstawaniu studia filmowego Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, którego dyrektorem artystycznym jest Zbigniew Rybczyński.
Zbigniew Rybczyński (ur. 27 stycznia 1949 w Łodzi) – ukończył liceum plastyczne w Warszawie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. W szkole zrealizował etiudy Kwadrat i Take five. W czasie studiów i bezpośrednio po studiach obok własnych projektów pracował jako autor zdjęć przy filmach kolegów reżyserów: Piotra Andrejewa, Filipa Bajona i Andrzeja Barańskiego z którym zrealizował trzy nagradzane etiudy szkole: Kręte ścieżki, Dzień pracy i Podanie. Zrealizowany z Piotrem Andrejewem film TVP Rozmowa zdobył szereg nagród na Festiwalu Filmowym w Oberhausen 1975. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej.
Debiutował w Se-ma-forze w 1973 filmem Plamuz. Był to jeden z pierwszych w Polsce animowanych teledysków muzycznych ze Zbigniewem Namysłowskim w roli głównej. W Se-ma-forze Rybczyński zrealizował szereg filmów z wykorzystaniem pomysłów formalnych, ukazujących różnorodne możliwości techniki filmowej. Jego filmy były entuzjastycznie przyjmowane na festiwalach: Zupa, Nowa Książka, Oj nie mogę się zatrzymać, Lokomotywa, Święto, Piątek – Sobota, Media, Wdech wydech i wreszcie – nakręcone w 1980 – Tango.
W 2008 Zbigniew Rybczyński nawiązał współpracę z Wyższą Szkołą Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Z udziałem środowiska akademickiego w 2009 otworzył pierwszą w Polsce szkołę animacji 3D i efektów specjalnych Drimagine. W 2009 roku stworzył Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, którego obecnie jest dyrektorem artystycznym.
Tango zakończyło współpracę Rybczyńskiego z Se-ma-forem. W 1982 Zbigniew Rybczyński wyjechał z Polski do Austrii, gdzie uzyskał azyl polityczny. Po otrzymaniu w 1983 Oscara za film Tango, postanowił wyjechać z rodziną do USA. Początkowo zatrzymał się w Los Angeles, aby ostatecznie przenieść się do Nowego Jorku, gdzie zrealizował swoje amerykańskie filmy.
Następne jego filmy zostały zrealizowane w technikach komputerowych, m.in. Schody (inspirowane słynną sceną z Pancernika Potiomkina Sergiusza Eisensteina), Orkiestra (nagroda Emmy – 1990 – za efekty specjalne), Manhattan, Washington, Kafka. Realizował też teledyski muzyczne między innymi dla Micka Jaggera, do piosenki Imagine Johna Lennona, dla Simple Minds, The Art of Noise, Chucka Mangione, Pet Shop Boys, Alan Parsons Project, Yoko Ono, Lou Reeda, Supertramp, Rush, Lady Pank (angielska wersja piosenki Mniej niż zero).
W latach 1998–2001 wykładał w Wyższej Szkole Mediów (Kunsthochschule für Medien) w Kolonii.
Rybczyński jest bohaterem filmu dokumentalnego pt. Zbig z 2000 w reż. Natalii Korynckiej-Gruz.
W 2009 roku reżyser powrócił z emigracji i obecnie mieszka w Polsce.
Spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim
1 marca 2013 roku
Atlas Sztuki w Łodzi