2 marca w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie miał miejsce nietypowy maraton filmowy w ramach cyklu Kino ms – na ponad 9 godzin projekcji złoży się tylko jeden film trwający 560 minut. Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx/ Eisenstein/ Kapitał to współczesna kontynuacja idei Siergieja Eisensteina, by zekranizować Kapitał Marksa.
Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx/ Eisenstein/ Kapitał to film eksperymentalny, dla którego punktem wyjścia stały się notatki do ambitnego, lecz niezrealizowanego planu Siergieja Eisensteina, by zekranizować Kapitał Karola Marksa, tworząc strukturę inspirowaną Ulissesem Jamesa Joyce’a. Eisenstein był przekonany, że projekt doprowadzi do radykalnej przemiany możliwości kina i nie będzie tylko kinową wersją Kapitału. 80 lat później niemiecki filmowiec Alexander Kluge postanowił podjąć porzucone wyzwanie. Poprzez strategie radykalnie odległe od tradycyjnej narracji filmowej, Kluge stworzył w 2008 roku monumentalny w skali i awangardowy w swojej formie obraz, szkicujący kontynuację nowoczesności Eisensteina.
Obraz staje się odniesieniem do analitycznych instrumentów Marksa, które według reżysera nie są przestarzałe. Nie podchodzi on do Kapitału” jako dzieła ograniczającego się do sfery ekonomii, lecz postrzega je jako literackie arcydzieło, którego fragmenty są odczytywane na głos do akompaniamentu instrumentów klawiszowych (fortepiany są jednym z motywów przewodnich w jego filmach).
Na film składają się wywiady, nagrania muzyczne, niezwykle zróżnicowany materiał wizualny i dźwiękowy, a także inscenizowane sekwencje w których w postać Marksa wciela się komik Helge Schneider. Wszystkie te elementy, połączone w kinowe wydarzenie, składają się w wielogodzinną dyskusję z udziałem współczesnych filozofów, kulturoznawców i artystów. Tytuły kolejnych rozdziałów zapobiegają zagubieniu widza w narracji, a różnorodne strategie wizualne i dźwiękowe pobudzają wyobraźnię, czy też – według Klugego – fantazję.
Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx / Eisenstein / Kapitał” zawierają między innymi rozmowy z takimi postaciami jak Peter Sloterdijk, Dietmar Rath, Oskar Negt, Hans Magnus Enzensberger, Durs Grünbein, Sophie Rois, Boris Groys oraz Rainer Stollmann.
Film trwa 560 minut, dlatego projekcja zostanie podzielona na cztery części z trzema kilkunastominutowymi przerwami na rozprostowanie kości i kawę w muzealnej kawiarni.
Kino ms to cykliczne, piątkowe spotkania z filmem, poświęcone wzajemnemu przenikaniu się motywów wizualnych między kinem i światem sztuki, wyrażonemu poprzez esej filmowy – paradoksalną formę filmową, o eksperymentalnym charakterze.
Maraton filmowy w ramach cyklu Kino ms
2 marca 2013 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi