Muzeum Narodowe we Wrocławiu przyjęło w depozyt (z przeznaczeniem do zakupu) wczesny obraz Tadeusza Makowskiego zatytułowany Wiosna (Baśniowy ogród). Obecnie można go oglądać na wystawie Polska sztuka współczesna. Według informacji ostatniego właściciela obraz przed II wojną światową należał do rodziny Czartoryskich.
To bardzo ważne dzieło w twórczości Tadeusza Makowskiego, powstało w czasie wczesnych poszukiwań artystycznych, kiedy charakterystyczny styl artysty jeszcze się nie wykrystalizował – uważa dr Piotr Łukaszewicz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Obraz jest opisywany i reprodukowany przez Tadeusza Dobrowolskiego (Sztuka Młodej Polski, PWN 1963), który pisze:
Zapewne już w Paryżu, dokąd wyjechał w roku 1908, wymalował sporych wymiarów Wiosnę, obraz typowo eklektyczny, ale bardzo dla epoki znamienny. Odnajdujemy w nim bowiem wpływy Puvis de Chavennesa, Gauguina, Rousseau-celnika i japońszczyzny (w partii pejzażowej), a nawet pewne reminiscencje krajobrazu rodzimego w partii wierzb i gęsi, jakie pojawiły się w widokach Bronowic.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada w swoich zbiorach 10 obrazów i 2 rysunki Tadeusza Makowskiego. Obecnie na wystawie stałej Polska sztuka współczesna na poddaszu prezentowane są trzy obrazy Tadeusza Makowskiego: Palacze fajek (1931), Dziewczynka i chłopczyk (1930) i Wiosna (1908).
Tadeusz Makowski (1882-1932) malarz zaliczany do największych indywidualności sztuki polskiej XX wieku. Artysta odbył gruntowne studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie historii sztuki, filozofii i filologii klasycznej. Malarstwa uczył się u Jana Stanisławskiego i Józefa Mehoffera w krakowskiej ASP. W 1908 wyjechał na stałe do Francji. Oprócz malarstwa uprawiał grafikę, ilustrował książki, pisał wiersze i teksty z zakresu teorii sztuki. Po wielu latach zmagań z materią malarską udało mu się wykształcić własny, oryginalny styl. W swoich pracach naiwny realizm przedstawień i geometryzację kształtów łączył z elementami groteski (Iwona Gołaj, Polska sztuka współczesna, w: Przewodnik po Muzeum Narodowym we Wrocławiu).
Tadeusz Makowski, Wiosna
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław