25 czerwca w nowohuckiej hali ocynowni ArcelorMittal Poland odbędzie się koncert brytyjskiego zespołu Portishead. Występ będzie zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, który potrwa od 14 do 21 września.
Jak podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, trudno wyobrazić sobie lepszą zapowiedź festiwalu.
Po raz pierwszy w historii Sacrum Profanum, po dziesięciu zorganizowanych już edycjach, zdecydowaliśmy się zmodyfikować formułę wydarzenia. Festiwal zapowiadamy już nie tylko kampanią promocyjną. Teraz zapraszają na niego gwiazdy światowego formatu.
Izabela Helbin
Jest zaledwie kilka zespołów, które na Festiwalu Sacrum Profanum musiały się pojawić. Portishead, który obecnie przygotowuje swój czwarty album studyjny, jest jednym z nich. Wyjątkowa formacja w wyjątkowym miejscu – hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Najpewniej jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych tego roku.
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu
Zespół Portishead powstał w 1991 r w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 roku płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej.
Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2005 roku spotkali się, aby zagrać koncert na rzecz ofiar tsunami w Azji. W 2008 roku ukazał się ich ostatni do tej pory album Third.
Muzycy Portishead chętnie angażują się w działania propagujące tolerancję i prawa człowieka. Nagrali m.in. specjalny utwór dla organizacji Amnesty International, a Geoff Barrow był kierownikiem muzycznym filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami – filmowego debiutu brytyjskiego artysty graffitti Banksy’ego.
Krakowskiej publiczności doskonale znany jest gitarzysta grupy Adrian Utley. Dwa lata temu wystąpił na Festiwalu Sacrum Profanum w finałowym koncercie Reich 75, a w ramach festiwalu Misteria Paschalia – wspólnie z Willem Gregorym z Goldfrapp – zaprezentował poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d’Arc.
Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.
Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę XX wieku i najnowszą, łączy muzykę poważną z innymi nurtami. Co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju lub grupy krajów. Jego rangę buduje udział: z jednej strony – najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble intercontemporain, Klangforum Wien, z drugiej – gwiazd światowej sceny alternatywnej m.in. Aphex Twina, Jónsiego, Kraftwerk, Jonny’ego Greenwooda, Adriana Utley’a (Portishead), Toma Verleine’a (Television), Willa Gregory’ego (Goldfrapp). Prestiż festiwalu podkreśla obecność na koncertach twórców uznawanych za ikony muzyki – w 2011 r, Steve Reich – mistrz minimalizmu świętuje swoje 75. urodziny właśnie w Krakowie. Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Zyskał też status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Festiwal został wpisany do oficjalnego kalendarza Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W 2011 r, po raz pierwszy w historii, amerykańską edycję festiwalu zapowiadał wspólny koncert muzyki Steve’a Reicha i Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowany w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata – Alice Tully Hall nowojorskiego Lincoln Center. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowe magazyny muzyczne świata m.in. Gramophone, telewizję Mezzo i BBC Music Magazine, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Festiwalowe wydarzenia relacjonuje co roku ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz.
Koncert zespołu Portishead
25 czerwca 2013 roku
Hala ocynowni ArcelorMittal Poland w Krakowie