10 marca o godz. 16.00 w gliwickiej Willi Caro odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Gliwice na ich drodze, poświęcone jednemu z najwybitniejszych architektów XX wieku, Erichowi Mendelsohnowi.
Erich Mendelsohn to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. W Gliwicach w 1922 roku zrealizował pierwszy w swojej karierze dom towarowy – Seidenhaus Weichmann – jeden z najnowocześniejszych wówczas w świecie. Miasto zyskało awangardowy obiekt modernistyczny, było jednak zbyt konserwatywne, by kultywować tak radykalny styl w budownictwie na swym terenie. O Erichu Mendelsohnie w niedzielę, 10 marca opowie dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
Twórczość zawodową Erich Mendelsohn rozpoczął wcześnie, jeszcze przed ukończeniem studiów na politechnice monachijskiej – w 1911 r. w rodzinnym Olsztynie zrealizował Dom Pogrzebowy przy cmentarzu żydowskim. W czasie, kiedy w Gliwicach powstawał Seidenhaus Weichmann, Mendelsohn zbudował także małą elektrownię dla zakładów tekstylnych Mayer-Kauffmann w Głuszycy na Dolnym Śląsku, która niestety niedawno została rozebrana. We Wrocławiu można podziwiać jego luksusowy dom towarowy Petersdorff, zbudowany w latach 1927-1928. Architekt zrealizował wiele innych budynków w Niemczech, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii, Palestynie i Stanach Zjednoczonych. Z 4 znajdujących się do niedawna w Polsce pozostały już tylko 3.
Gliwice na ich drodze: Erich Mendelsohn
10 marca 2013 r., godz. 16.00
Willa Caro
Gliwice
Organizatorem spotkania jest Muzeum Gliwice.