Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazała się książka Hansa Fallady zatytułowana Co dalej szary człowieku? Na podstawie tej kultowej powieści napisano sztukę teatralną, cieszącą się przez całe dziesięciolecia ogromną popularnością. Powieść doczekała się też aż czterech ekranizacji i była wielokrotnie wznawiana.
Niemcy. Lata 1930–1932. Johannes Pinneberg boleśnie odczuwa czasy kryzysu, kiedy to bezrobocie sięga prawie sześciu milionów. Haruje jak wół w obawie przed utratą pracy i choć pozwala przełożonym sobą pomiatać i godzi się na wszystkie dodatkowe obowiązki, i tak posadę w końcu traci. Daremnie puka od drzwi do drzwi w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia. Sytuacja zaczyna wyglądać tragicznie, a przed załamaniem nerwowym chroni go już tylko brzemienna żona. I nagle pojawia się światełko w tunelu. Na pomoc małżonkom przychodzi matka Johannesa, Maria, która obiecuje przyjąć ich pod swój dach i załatwić synowi pracę w sklepie meblowym. Młodzi za ostatnie pieniądze kupują bilety na pociąg do Berlina…
Żadna inna powieść nie oddała tak nerwu czasu i jego realiów, jak Co dalej, szary człowieku? Z żadną postacią ówczesny czytelnik – przeciętny, ledwo wiążący koniec z końcem drobny urzędnik, niepewny jutra nauczyciel, czy niewidzący perspektyw student – nie utożsamiał się tak bardzo jak z Johannesem Pinnebergiem. Żadna kobieta nie zrobiła na czytelniczkach takiego wrażenia, jak młoda pani Pinnenbergowa, której małżeństwo okazało się nieskończonym pasmem trosk, lęków i zgryzot oraz prawdziwą sztuką przetrwania. Żaden też zwrot nie wszedł tak szybko do obiegu i nie był tak często powtarzany przy każdej nadarzającej się okazji, jak tytuł tej książki. Pytanie Co dalej, szary człowieku? było na ustach wszystkich i tak naprawdę nigdy na dobre nie odeszło do lamusa.
Ogromny sukces, który pisarz zawdzięcza wiernemu w najdrobniejszych szczegółach opisowi atmosfery tamtych lat. Fallada to po dzień dzisiejszy jeden z najlepszych biografów czasów kryzysu ówczesnych Niemiec.
Tagesspiegel
Hans Fallada to pseudonim literacki Rudolfa Ditzena (1893-1947), jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich XX wieku. Autor ma na swym koncie 27 powieści, z czego 10 ukazało się w polskim przekładzie. O jego niesłabnącej popularności świadczą liczne ekranizacje, adaptacje teatralne oraz ciągłe wznowienia powieści. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazało się pierwsze pełne wznowienie Każdy umiera w samotności, które tylko w pierwszym tygodniu sprzedało się w Niemczech w nakładzie 80 000 egzemplarzy. Od razu ruszyły też przygotowania go międzynarodowej ekranizacji.
Co dalej szary człowieku?, Hans Fallada
Premiera: luty 2013 roku
Wydawnictwo Sonia Draga