13 marca o godz. 18.00 Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wykład Moniki Rosińskiej pt. Chrupkie stoły, subwersywne aplikacje, bioniczna technologia. Dizajn krytycznie.
Dizajn, w przeciwieństwie do sztuki, jest podstawowym elementem codziennego doświadczenia. Podobnie jednak jak sztuka współczesna może stać się formą krytyki społecznej komentującej kryzys ekonomiczny, środowiskowy, wszechobecność technologii czy próby zarządzania bio-politycznego. Projektanci wykorzystując wysoką estetykę, strategie celowego udziwniania i subwersywnej gry z funkcjonalnością przedmiotów prowokują i podważają podwaliny, na których tyleż zbudowane jest życie społeczne, co starają się również proponować nowe jego urzeczywistnienia. Przykład lapidarnego stołu z kruchych francuskich bagietek przygotowanego przez Studio Rygalik dowodzi że dizajn krytyczny potrafi eksplorować spekulatywny obszar debaty w równie skuteczny sposób, co sztuka współczesna.
Monika Rosińska – socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM. Opublikowała m.in. Przemyśleć u/życie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2010). Angażuje się w projekty artystyczno-badawcze i działa jako kuratorka wystaw. Wielbicielka tak zwanych inteligentnych projektów oraz grafiki animowanej wykorzystującej koncepcje dizajnerskie.
Kurator programu debat: Bartek Lis
Chrupkie stoły, subwersywne aplikacje, bioniczna technologia. Dizajn krytycznie.
13 marca 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Współczesne
Wrocław