7 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tom Dzienników Sławomira Mrożka. Jest to zwieńczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w literaturze XX wieku.
Pisany krwią i żółcią, tęsknotą i złością, niespokojnymi nocami i podczas szczęśliwych dni… Piórem i na maszynie. Przez kilkadziesiąt lat. W trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach. Trzeci tom Dziennika Sławomira Mrożka spełnia wszystkie kryteria, aby być uznanym za arcydzieło memuarystyki. Samo nazwisko autora gwarantuje najwyższy poziom literacki. Ale nie o styl jedynie tu chodzi, a o szczerość, czasem aż bolesną, w dokonywanej niemal na każdej stronie autoanalizie. Sławomir Mrożek z lat 80-tych minionego wieku to pisarz uznany na całym świecie, wydawany i często wystawiany na scenie, jednocześnie to pisarz ciągle borykający się z własnymi kompleksami, artysta o wielkim talencie, dla którego brak natchnienia i pomysłów jest najgorszą katorgą z możliwych. Tak jak w tomach poprzednich Mrożek bez znieczulenia pisze o sobie i o innych pisarzach, o miejscach, które odwiedza, o książkach, które czyta i które właśnie pisze, słowem odkrywa przed nami całą swa duszę.
Dziennik Mrożka jest osobnym dziełem w polskiej diarystyce XX wieku, tak jak osobny jest jego autor i zarazem główny, a właściwie jedyny bohater.
Prof. Maciej Urbanowski
Sławomir Mrożek nigdy jeszcze nie dopuścił czytelników tak blisko.
Justyna Sobolewska, Polityka
Sławomir Mrożek (ur. 1930) to prozaik, dramaturg, rysownik, publicysta, krytyk teatralny, autor scenariuszy i reżyser filmowy – to wszystko Mrożek. Jeden z najpopularniejszych polskich twórców i jeden z niewielu naprawdę znanych w świecie; jego sztuki grywane są od Kostaryki po Syberię. Od kilkudziesięciu lat zadomowiony w polskiej wyobraźni zbiorowej. Jego nazwisko stało się hasłem zrozumiałym wszędzie tam, gdzie trzeba podkreślić jakiś szczególny nonsens: mawia się wtedy, że to jak z Mrożka.
Dziennik. Tom 3, Sławomir Mrożek
Premiera: 7 marca 2013 roku
Wydawnictwo Literackie