15 marca na ekrany kin wchodzi film Warszawa 1935, prezentujący w technologii 3D przedwojenną stolicę Polski. Film przeniesie widzów na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
Zawsze chcieliśmy stworzyć coś wyjątkowego. Pierwsza w historii rekonstrukcja zniszczonej Warszawy to cudowna przygoda i wyzwanie. Kosztowało nas to bardzo wiele pracy i wyrzeczeń jednak mimo wielu przeciwności już 15 marca będziemy mogli zobaczyć, jak się prezentowała nasza stolica w okresie tak szeroko obecnym w literaturze, a tak mało uświadomionym. Przedwojenna Warszawa to wspaniałe miejsce, wyjątkowy, nieprzemijający duch oraz świadek wielu historycznych wydarzeń. Nikt wcześniej nie podjął się tak rozległego tematu, co z pewnością było dla nas dodatkową motywacją, aby zrealizować ten film.
Tomasz Gomoła
Film Warszawa 1935 będzie prezentowany zarówno w sieci kin na terenie całego kraju, jak i w wybranych, warszawskich kinach studyjnych.
Efekt pracy jaki zobaczyliśmy przeszedł nasze oczekiwania. Dzięki projektowi widzowie będą mogli przenieść się w czasie i stać się na chwilę mieszkańcami Warszawy z 1935 roku. Zobaczyć kamienice, których już nie ma, wyobrazić sobie stukot dorożek, czy zgrzyt przejeżdżających tramwajów. Powstał nowatorski film w technologii 3D, nie tylko dla pasjonatów historii i varsavianistów.
Agnieszka Odorowicz
Niemalże całkowite zniszczenie stolicy podczas drugiej wojny światowej było wydarzeniem bez precedensu i do dzisiaj oddziałuje na wyobraźnię. Warszawa jest dzisiaj innym miastem, w którym choć historią naznaczony jest każdy kamień, tylko wprawne oko jest w stanie dostrzec pozostałości jej przedwojennego piękna. Niezwykły projekt panów Ernesta Rogalskiego i Tomasza Gomoły pozwoli zobaczyć Warszawę w czasie jej największej świetności.
Kazimierz Monkiewicz
Film objęty został honorowym patronatem Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt Warszawa 1935
Premiera: 15 marca 2013 roku
Pomysłodawca projektu: Tomasz Gomoła