14 marca startuje kolejna edycja Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Étienne. W tym roku w jego programie znalazła się prezentacja polskiego etnodizajnu.
Prezentacja została przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Wystawę pt. Irrépressible besoin de joie (Nieposkromiona potrzeba frajdy) tworzą interaktywne mega-zabawki miejskie dla dzieci i dorosłych, powstałe we współpracy pracy młodych polskich projektantów i rzemieślników z okolic Krakowa.
Prezentowane na wystawie instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych z kolekcji MEK. Stanowią wyraz szacunku dla niegdysiejszych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia. Dowodzą, że w dawnych przedmiotach, materiach i umiejętnościach można szukać inspiracji dla nowoczesnego świata. Ten swoisty park doświadczeń będzie okazją do intensywnego spotkania z kulturą polską, do jej poznania w najlepszy z możliwych sposobów – w interakcji, w zabawie i w ruchu.
Wystawa ma charakter plenerowy i jest prezentowana na terenie parku miejskiego, w sąsiedztwie kompleksu Manufacture d’Armes de Saint-Étienne (budynki dawnej manufaktury broni), gdzie swą siedzibę ma Centre du Design – organizator Biennale.
Tegoroczna edycja imprezy jest już ósmą z rzędu, tym razem poświęcono ją zagadnieniu empatii, kategorii kluczowej dla wszelkiej aktywności dizajnerskiej. W swym programie Biennale proponuje ponad 70 wystaw oraz liczne spotkania, konferencje i warsztaty.
Realizację wystawy MEK wspiera Stowarzyszenie ASEMKA oraz Konsulat Generalny RP w Lyonie.
Irrépressible besoin de joie (Nieposkromiona potrzeba frajdy)
14-31 marca 2013
Parc François Mitterrand
Saint-Étienne
1 komentarz
Jestem milosnikiem kultury i Etnografji Polski, interesuje sie o zycia mojch dziadków w XIX wieku, y polskie niedziszejszych techniki malowania, wycinania, hafty, wyplatania czy rzeźbienia,oraz stroje ludowe z calej polski. Dowody ekonomiczne nie pozwalaja w tej chwili wyjechac na zagranice.Zato bardzo bym szanowal o data i nowini na tych tematy. Przygotowuje publikacji ksiaszki w jezyku hispañskim na temat Polskie stroje Ludowe, i hafty dla wsitkich stowarzyszenia polskie, biblioteki i zespoly piesni i tanca w poludniowej Ameriki. Nasza “Polonia” miluje kultury, ale bardzo cierpi z powodu ze nie znan i nie czyta jezyka polskiego. Nasze szkoly sa podstawowe, ale bardzo malo dzieci i ludzi kaczy swojch lekcje, bo jusz dawno nie mówi sie w domu po polsku. Kontakt traci sie jak nowe pokolenie nie rozumia tradycji, ale uwielbiaja tance ludowe. Objektyw jest zainteresowac mlode pokolenia od rysunki i fotografie, jest latwiej zachecac ich do tanca i piesni, a zeby zkierowac i pozniej doprowadzic w dalszym ciagu do polskiej kultury w innych tematach. Jak na przyklad czemu sie ubieraja Lowiczanki w takim pasiastym stroju w jednej wiosce, a rozbarski y wielkopolski nie maja pasiaki. Czemu czworokatna czapka “Krakowska” jest tak szanowana i wchodzi w kompozycji stroju. szlacheckim. Serdeczne pozdrowienia, z gminy Lomas de Zamora,w Wojewóctwo Buenos Aires, Argentyna.
Karols Sawicki