16 marca w klubie Radio Luxemburg w Warszawie będzie miał miejsce kolejny po Wrocławiu i Krakowie koncert zespołu Armia. Zespół promuje najnowszą płytę Podróż na Wschód, wydaną na jesieni ubiegłego roku, zarejestrowaną na żywo na planie zdjęciowym filmu pod tym samym tytułem.
Płyta ta nie jest jednak typowym soundtrackiem – bardziej pasuje do niej określenie słuchowisko. Jest też wydawnictwem unikalnym, gdyż wszystkie nagrania odbywały się na starych wielkopolskich stacjach kolejowych, gdzie rozgrywa się większość scen filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Stefana Grabińskiego, z udziałem muzyków i przyjaciół Armii.
Przekrojowy repertuar zaaranżowany został na rozszerzony, siedmioosobowy skład. W programie koncertu nie zabraknie klasyków Armii, jak Aguirre czy Niezwyciężony, a część utworów usłyszymy w nowych, akustycznych wersjach.
Armia – polski zespół grający punk rock i hardcore z wpływami innych gatunków (reggae, metal, rock symfoniczny, jazz-rock). Wymieniany jako jeden z czołowych zespołów sceny niezależnej lat 80, a również później określany jako na tej scenie najoryginalniejszy. Ze względu na wolty stylistyczne, jak również odbiegający od typowego dla sceny rockowej i alternatywnej przekaz, wzbudza także kontrowersje.
Zespół początkowo związany z Warszawą, następnie z Poznaniem i okolicami. Stworzyli go na przełomie lat 1984/1985 Robert Brylewski, Tomasz Budzyński i Sławomir Gołaszewski. Początkowo zespołem kierowali przede wszystkim dwaj pierwsi artyści, ale stosunkowo szybko rolę lidera przejął Budzyński, co zostało ugruntowane po odejściu Brylewskiego. Ostatecznie jedynie Budzyński jest członkiem zespołu nieprzerwanie od momentu powstania. Jest on również prezesem zarządu związanego z promocją zespołu stowarzyszenia Niewidzialna Armia powstałego w 2009 roku.
Charakterystyczne dla muzyki zespołu jest wykorzystanie instrumentów wychodzących poza tradycyjnie stosowane w rocku, zwłaszcza instrumentów dętych, a przede wszystkim waltorni, na której grał Krzysztof Banasik Banan, a następnie Jakub Bartoszewski, oraz poetyckie teksty Budzyńskiego. Dla urozmaicenia w niektórych piosenkach zespół stosował dodatkowo instrumenty klawiszowe, a rzadziej też takie jak: okaryna, skrzypce, saksofon, wiolonczela czy flet.
Armia
16 marca 2013 roku
Klub Radio Luxemburg w Warszawie