Od 18 marca w Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie można oglądać wystawę pt. Theatrum vitae. Marian Kołodziej poświęconą scenografowi teatralnemu i filmowemu, twórcy ołtarzy papieskich w Gdańsku i Sopocie.
Wystawa jest poświęcona artyście, który stworzył ponad 200 scenografii teatralnych oraz kostiumów do 30 produkcji filmowych. Marian Kołodziej jest także autorem Klisz pamięci. Labiryntów Mariana Kołodzieja, wstrząsającej instalacji poświęconej osobistym przeżyciom z okresu II wojny światowej. Laureat Koryfeusza Scenografii Polskiej – nagrody przyznanej przez Centrum Scenografii Polskiej – w roku 1995, po ciężkiej chorobie, zaprezentował w Gdańsku przy współpracy ojców franciszkanów i Muzeum Narodowego w Gdańsku pierwszą odsłonę Klisz pamięci, które ostatecznie trafiły do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia (1998) i są tam prezentowane zgodnie z wolą artysty.
Marian Kołodziej urodzony 6 grudnia 1921 r. w Raszkowie Marian Kołodziej uczęszczał do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim, należał do drużyny harcerskiej prowadzonej przez Siwego Sokoła (ks. Lech Ziemski). Od września 1939 r. działał w uczniowskim ruchu oporu, kilkakrotnie próbował przedostać się przez granicę do wojsk polskich na Zachodzie. Aresztowany podczas takiej próby w bursie Pigonia w Krakowie wiosną 1940 r. Przewieziony do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 roku pierwszym transportem tarnowskim, gdzie nadano mu numer 432. Brał udział w ruchu oporu – przerysowywał plany fabryk, aresztowany po wpadce kuriera w Wiedniu, przesłuchiwany przez Gestapo w więzieniu w Opolu, skazany na śmierć. W czerwcu 1944 wrócił do KL Auschwitz na blok 11. 5 maja 1945 r. w obozie w Ebensee wyzwolili go Amerykanie.
Po wojnie wrócił do Polski, aresztowany na granicy trafił do tych samych więzień, w których trzymali go Niemcy. Wypuszczony, dostał się jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował malarstwo u prof. Czesława Rzepińskiego, scenografię u prof. Karola Frycza. W Trójmieście, w teatrach w Polsce i za granicą zrealizował ponad 200 scenografii teatralnych, pracował przy 30 filmach, organizował wystawy, projektował i nadzorował wykonanie ołtarzy dla Jana Pawła II (Gdańsk-Zaspa 1987 i Sopot 1999). Podczas żmudnej rehabilitacji po udarze mózgu zaczął rysować Klisze pamięci. W marcu 1995 po raz pierwszy pokazał publicznie rysunki z cyklu Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja w prezbiterium kościoła pw. św. Trójcy w Gdańsku. Wystawa udostępniona została w galerii w Essen (1997). W 2005 r. we Włoszech zostały zaprezentowane wybrane prace autora, dzięki dwóm miastom Bolzano i Nova Milanese, które wykonały na płótnie kopie niektórych rysunków Kołodzieja. 13 października 2009 artysta zmarł w Gdańsku, jego prochy znajdują się w Harmężach.
Nadzór merytoryczny: Halina Słojewska, Małgorzata Abramowicz
Współpraca merytoryczna ze strony CSP: Jolanta Niedoba
Aranżacja wystawy: Krystian Banik
Projekt Theatrum vitae. Marian Kołodziej. Teatr życia został przygotowany przez instytucje: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego
Prace pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Teatralnego w Warszawie, Centrum Scenografii Polskiej oraz ze zbiorów prywatnych Haliny Słojewskiej.
Theatrum vitae. Marian Kołodziej
Wernisaż: 18 marca 2013 roku
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego
Plac Sejmu Śląskiego 2
Katowice