15 marca w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie, już po raz dwunasty, obchodzone będą Urodziny Józefa Czechowicza. Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików Poemat o Mieście Lublinie.
Program tegorocznych Urodzin:
- 9.00 – Archikatedra Lubelska, msza św. w intencji Poety. Homilię wygłosi ks. prof. Alfred Wierzbicki
- 9.30 – kościół OO. Kapucynów; oo. Kapucyni uderzą w dzwon znajdujący się w kościele przy ul. Krakowskie Przedmieście
- 9.30 – 12.30 – plac przy Galerii Sezam (miejsce urodzenia Poety). Wysyłanie życzeń do Poety, czytanie Poematu o mieście Lublinie przez mieszkańców miasta, drukowanie Poematu na maszynie drukarskiej Bostonka z 1903 roku
- 10.00 – 13.00 – czytanie wierszy Czechowicza w autobusie MPK, specjalnie udekorowanym, nawiązującym do twórczości Poety.
- 17.00 – Brama Grodzka – prezentacja płyty z nagraniem wybitnych polskich poetów czytających Poemat o mieście Lublinie. Wśród wykonawców: Adam Zagajewski, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski, Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Piotr Matywiecki, Marcin Świetlicki, Marcin Sendecki, Tomasz Różycki, Jan Polkowski. Projekt nawiązuje do płyty wydanej w 2003 roku z okazji 100. rocznicy urodzin Józefa Czechowicza. Wtedy Poemat czytali: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Ryszard Krynicki, Julia Hartwig, Bohdan Zadura, Agata Tuszyńska, Ewa Lipska, ks. Jan Twardowski; wykonanie Poematu o mieście Lublinie w interpretacji rapera Dolara i Witolda Dąbrowskiego z akompaniamentem bębnów Agnieszki Kołczewskiej.
Jak co roku z okazji Urodzin zostanie przygotowany ręcznie składany i drukowany Poemat o Mieście Lublinie w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 110 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris. Z okazji Urodzin zostanie także przygotowana bombonierka z 14. czekoladkami, która została nazwana Poemat o mieście Lublinie, a w lubelskim radiu i szkołach będą czytane wiersze Czechowicza.
110. rocznica urodzin Józefa Czechowicza
15 marca 2013 roku
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
Lublin