Od 17 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie będzie można oglądać wystawę ze zbiorów MNS pt. Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich.
Prezentowane na wystawie przedmioty, datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, zostały dobrane w taki sposób, aby w pełni ukazywały bogactwo i różnorodność szczecińskiego zbioru. Są wśród nich wspaniałe ozdoby ze złota, srebra i brązu: naramienniki, zapinki, bransolety i naszyjniki, a także dobrze zachowana broń, ciekawe naczynia oraz srebrne i złote monety. Wyroby te pochodzą z wyposażeń grobów, ze skarbów, a niekiedy odkryte zostały przypadkowo w nieznanych okolicznościach.
Jednym z najciekawszych zabytków jest wykonana w epoce kamienia laska magiczna z poroża jelenia, nazywana też laską władzy, na której wyryto schematyczny wizerunek ludzkiej postaci. Unikatową ozdobę w pomorskich zbiorach stanowi złoty naramiennik ze spiralnymi tarczkami, prawdopodobnie wyprodukowany na terenie dzisiejszego Siedmiogrodzie u schyłku epoki brązu (ok. 950-750 p.n.e.). Zwracają też uwagę dwie duże, niezwykle dekoracyjne zapinki palczaste z V w. n. e., zrobione ze srebra i pozłocone.
Maskotką i logo ekspozycji został bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, znaleziony w 1887 roku w okolicach Słupska, przez prasę często nazywany Żelkiem z powodu podobieństwa do żelowego cukierka. Badacze przypuszczają, że figurka ta mogła być talizmanem przynoszącym pomyślność łowcy niedźwiedzi. Przed II wojną światową miś był ulubieńcem mieszkańców miasta, pisano o nim wiersze i bajki, a miniaturki i naśladownictwa zwierzaka były lokalną pamiątką turystyczną. Kopia figurki, określanej też jako Niedźwiadek Szczęścia, zdobi ratusz Słupska, podobnie jak przed II wojną światową, gdy replika zabytku znajdowała się w zbiorach tamtejszego muzeum. Niedawno ten niepowtarzalny eksponat otrzymała imię Słupcio, które zostało wybrane spośród wielu propozycji nadesłanych przez dzieci na konkurs zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Kuratorzy wystawy: Krzysztof Kowalski (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Łukasz Karczmarek (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich
Wystawę można oglądać od 17 marca do 8 września 2013 roku
Państwowe Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52 (Arsenał, wejście od Ogrodu Krasińskich)
Warszawa