27 marca w warszawskim Domu Artysty Plastyka odbędzie się wernisaż wystawy Teatr dwóch czasów, pokazująca historię pierwszego publicznego teatru w Polsce, założonego w Gdańsku w XVII wieku.
Teatr dwóch czasów to wystawa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego siedziba jest obecnie w budowie (otwarcie teatru nastąpi w lipcu 2014 roku). Wystawa prezentuje historię powstania teatru, którego idea nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce istniejącego w Gdańsku w XVII wieku, kiedy to miasto stanowiło centrum kulturalne Europy. W miejscu tego historycznego budynku istniejącego przez blisko dwa stulecia ma powstać teraz nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru, łączący jednak elżbietańskie tradycje z nowoczesnością. Najciekawszymi cechami powstającego budynku są: adaptowalna scena – możliwa do przekształcenia w scenę elżbietańską, centralną i włoską oraz otwierany dach, który umożliwia prezentację przedstawień przy świetle dziennym.
Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Gdańsku, kolejne w Londynie i w Berlinie. Od 27 marca 2013 wystawa będzie prezentowana w Warszawie, w Domu Artysty Plastyka, przy ul. Mazowieckiej 11a. Otwarcie wystawy poprzedzi konferencja prasowa zaplanowana na godz. 16.00.
Ideą wystawy, jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży – podróży w czasie i przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizytą w Gdańsku – mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza. Przestrzeń wystawy zostanie symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość
z widokiem przyszłości. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Następnie, kierowani linią czasu, zostaną przeniesieni
w teraźniejszość, gdzie będą mogli dotknąć Gdańska w czasie rzeczywistym i skąd będą mieli również możliwość zajrzeć w przyszłość, by zobaczyć wizję dzieła, kontynuującego tradycję sprzed lat.
Patronem idei budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest JKW Książę Walii. Budynek teatru zaprojektowany światowej sławy architekta Renato Rizzi idealnie wpisuje się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące atrakcję turystyczną, przyciągające gości z całego świata. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, której celem jest kreacja działań artystycznych, upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja współorganizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, jest też założycielem Teatru w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku.
Teatr Dwóch Czasów w Warszawie
wystawa w Domu Artysty Plastyka przy ul Mazowieckiej 11a
wernisaż – 27 marca 2013 r., godz. 17.00