Podczas XVIII Targów Książki Edukacyjnej w Kielcach 21 marca wręczono Nagrody im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji.
Ustanowiona przez redakcję Magazynu Literackiego KSIĄŻKI w 2009 roku nagroda wyróżnia osoby, które w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej oświaty i dlatego jako patrona przyjęła osobę włoskiego humanisty i pisarza żyjącego w latach 1437-1496, który był wykładowcą na Akademii Krakowskiej oraz nauczycielem i wychowawcą synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Od lat uznawany jest za symbol najlepszych tradycji wychowawczych w Polsce.
W tym roku nagroda trafiła w ręce:
- Józefa Częścika
- Hanny Dobrowolskiej
- Marka Godlewskiego
- Heleny Lewickiej
- Katarzyny Sendeckiej i twórców serii książek Czytam sobie
- Agnieszki Łuczak i Anny Murdzek, autorek programu nauczania języka polskiego Między nami
- Wyróżnienie specjalne otrzymało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dotychczasowi laureaci Nagrody: Joanna Białobrzeska, Małgorzata Dobrowolska, Zofia Agnieszka Kłakówna, Waldemar Lewiński, Maria Nagajowa, Krzysztof Pazdro, Andrzej Pieniak, Barbara Sagnowska, Anna Sikorzyńska, Marta Bogdanowicz, Zofia Dobkowska, Anna Dubiecka, Felicja Kalinowska, Feliks Szlajfer, Maria Pąchalska, Wiesława Surdyk-Fertsch, Bogusław Śliwerski, Anna Warchoł, twórcy inicjatywy edukacyjnej DeDOMO, twórcy serwisu WSiPnet.pl, twórcy serii Wesoła Szkoła, autorki programu Spotkania z fizyką i twórczynie programu Nasze przedszkole.
Józef Częścik to absolwent filologii polskiej. Studiował też filozofię teoretyczną i zarządzanie. Debiutował w 1977 roku jako pisarz w lubelskiej Kamenie. Jest autorem kilkunastu utworów literackich oraz książek edukacyjnych, m.in. z zakresu gramatyki, ortografii i interpunkcji. Publikował także w języku esperanto. W 1993 roku założył wydawnictwo Harmonia, specjalizujące się w publikacjach z zakresu nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, terapii pedagogicznej, logopedii, dysleksji, wspomagania rozwoju dziecka zarówno pełnosprawnego, jak i niepełnosprawnego.
Hanna Dobrowolska to polonistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Nagrody Specjalnej Sekretarza Naukowego PAN im. Wacława Borowego. Redaktorka w Instytucie Wydawniczym Nasza Księgarnia, recenzentka wydawnictw dziecięcych i młodzieżowych, autorka antologii poezji i wyborów opowiadań dla dzieci. Konsultantka WSiP i recenzentka podręczników szkolnych, współautorka Programu edukacji wczesnoszkolnej dla klas 1-3 (1999). Autorka nowatorskich podręczników literackich dla klas nauczania początkowego: Podajmy sobie ręce. Podręcznik do kształcenia literackiego (1992) oraz Moja pierwsza czytanka (1993) , a także zbiorów ćwiczeń i książek edukacyjnych. Stworzyła spójną koncepcję nauczania języka polskiego w zakresie wszystkich klas szkoły podstawowej. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Marek Godlewski to były pracownik uczelni wyższych (Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego) w Krakowie, zrewolucjonizował nauczanie fizyki w polskich szkołach przez wprowadzenie na rynek prostych i tanich zestawów doświadczalnych. Jako redaktor merytoryczny w wydawnictwie ZamKor opracował ponad 100 doświadczeń. Umiejętny dobór zestawów doświadczalnych oraz jasne i zrozumiałe instrukcje pracy z nimi wywołały masowe zainteresowanie nauczycieli (głównie gimnazjalnych), co przywróciło nauczaniu fizyki w polskiej szkole właściwy, doświadczalny charakter. Odbył setki spotkań z nauczycielami, podczas których z sukcesem uczył problemowego podejścia do nauczania i aktywizowania uczniów na lekcjach fizyki.
Helena Lewicka to doświadczony nauczyciel i metodyk nauczania matematyki. Przez kilka lat była rzeczoznawcą MEN. W latach 90. kształciła studentów w zakresie metodyki nauczania matematyki w Zawodowym Studium Nauczycielskim UW. Jest jedyną nauczycielką matematyki w Polsce, która ukończyła roczny kurs dla pedagogów dramy zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki (Centrum Animacji Kultury), CODN i Polski Ośrodek ASSITEJ. Prowadzi zajęcia warsztatowe dla nauczycieli. Jest współautorką publikacji dla nauczyciela oraz podręczników, zeszytów ćwiczeń, ćwiczeń wyrównawczych i zbiorów zadań dla ucznia cyklu „Matematyka wokół nas” (WSiP). Uczyła w klasach 1-3 i 4-8. W swoich materiałach zawiera wiedzę z przyrody szeroko rozumianej, literatury i historii, skorelowaną z materiałem, z którym spotykają się uczniowie na poziomie szkoły podstawowej. Znakomicie zna zarówno warunki pracy nauczyciela, jak i psychikę dziecka, dzięki czemu pisane przez nią książki są cenione przez dorosłych i dzieci.
Nagroda im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji,
XVIII Targi Książki Edukacyjnej w Kielcach, 21 marca 2013 r.