5 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie rozpocznie się przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy.
Przegląd organizowany przez studentów Instytutu Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego już od dziesięciu lat staje się centrum spotkań z filmową etnografią.
Jak co roku pokazane zostanie około 20 filmów z różnych zakątków świata – od azjatyckich prowincji, przez polską wieś, po tętniące życiem metropolie. Przegląd stara się trafić wszędzie tam, gdzie za pośrednictwem oczu i obiektywów najlepszych reżyserów w ciekawy sposób można oglądać ludzi i ich kulturę. Na wszystkie pokazy filmowe obowiązuje wstęp wolny.
Program:
5 kwietnia:
- godz. 16.30 – Rozpoczęcie X Przeglądu Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy
Blok Święto, procesja, karnawał:
- godz. 17.00 – Gorgeous of the evening, 27’ – w wiejskim rejonie Slawonii miejscowi uświetniają karnawał nietypowym konkursem piękności.
- godz. 17.30 – Looking at themselves – Babaluda luda, 30’ – obserwowana przez oczy i obiektywy rumuńska tradycja przebierania się za Babaludę i radosnego świętowania wiosennego powrotu ziemi do życia.
- godz. 18.00 – Vasilicari & Trzej Królowie w Sopotni Małej (Filmy PME) 40’ – etnograficzna wycieczka na polską prowincję i do nieco bardziej odległej Macedonii, gdzie widzowie będą świadkami, kolorowych, świątecznych, procesji i korowodów.
Blok Tożsamość:
- godz. 18.50 – Darkmoon, 54’ – rozmowa przy cieple domowego ogniska staje się dla majańskiej bilingwalnej poetki i młodego niemieckiego filmowca okazją do wspólnej dekonstrukcji sztywnych kategorii, w jakie mieszkańcy meksykańskiego stanu Chiapas są wtłaczani przez postkolonialne władze i turystów z globalnej północy.
- godz. 19.50 – Wymiary tożsamości Polaków w Gruzji, 27’ – wyprawa do odległej Gruzji by poznać naszych rodaków – Polaków. Uwikłanych w trudne relacje migracji, długotrwałego pobytu w innym społeczeństwie i życia w realiach postradzieckich. Efekt badań terenowych studenta IEiAK UW.
- godz. 20.35 – Savage Memory, 75’ – Czym jest dziedzictwo? Co po nas zostanie? Te i inne pytania stawia sobie Zachary Stuart, prawnuk Bronisława Malinowskiego, w swojej podróży w czasie i przestrzeni by uchwycić, kim w zasadzie był jego słynny pradziad dla badanych przez niego Trobriandczyków i własnej rodziny.
6 kwietnia:
Blok Muzyka w podróży:
- godz. 13.00 – Masters of overtone singing, 53’ – muzyczna podróż w głąb mongolskiego stepu i do centrum współczesnego Paryża. Młody francuski etnomuzykolog Jean-Francois Castell wprowadzi widzów w świat mistrzów śpiewu gardłowego z Mongolii, którzy w odległej Francji postanawiają nagrać materiał na płytę z prawdziwego zdarzenia.
- godz. 14.00 – Regressa Urgente, 52’ – historia młodej Kanadyjki, która opuściła Montreal, by spełnić swoje marzenie i zostać śpiewaczką Fado. Pięć lat po wyjeździe kamera towarzyszy jej w trudnym przedsięwzięciu, jakim jest powrót do domu.
Blok Etno szorty I (godz. 15.00-16.00):
- My kosher shifts, 20’ – co stanie się, gdy młoda liberalna Żydówka zacznie pracę na recepcji w koszernym hotelu dla ortodoksyjnych Żydów? Efekt z pewnością nie będzie trefny, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zadawanie najtrudniejszego pytania: dlaczego?
- Kok Boru – Wnged Game, 10’ – jaka jest największa miłość Kirgiza? Oczywiście konie! Krótki acz głęboki wywiad z trenerem jazdy konnej i gry w Kok Boru (czyli Ciąganie Kozła)
- Toku fenua, 29’ – życie płynie powoli na najmniejszej zamieszkałej wyspie na Pacyfiku. Jedynie poziom morza jest z roku na rok coraz wyższy i wyższy…
Blok W sieci:
- godz. 16.10 – Flowers at the Window, 50’ – w Internecie można znaleźć strony, gdzie młode afrykańskie dziewczęta poszukują partnerów z Europy. Kim są owe Kobiety? Czy kieruje nimi jedynie naiwność? A może desperacja i chęć ucieczki z biednego kraju? Odpowiedź jak zwykle okaże się o wiele bardziej skomplikowana, gdy uda się wyjść poza ekran komputera i poznać prawdziwe życie dziewczyn z ogłoszenia
godz. 17.10 – W Sieci – Money Tree, 35’ – Czy migracja rozbija rodzinę? Czy bliskość można okazywać, gdy od rodziny oddziela ocean? Głęboka analiza zjawiska transnarodowej migracji i oddziaływania nowoczesnych technologii komunikacyjnych na codzienne życie. Film zrealizowany przez Helenę Patzer, absolwentkę IEiAK UW to efekt wieloletnich, wielostanowiskowych badań terenowych w USA i na Filipinach
Blok Rodzina:
- godz. 18.00 – Standing on the Edge of Thorn, 33’ – intymny obraz rodziny z biednego, rolniczego rejonu Indonezji, która musi zmierzyć się z problemami takimi jak bieda, choroba umysłowa ojca, handel ludźmi.
- godz. 18.40 – Nutaraqtaariavittuq – Expecting the Child, 75’ – mieszkanki odległej Grenlandii już dawno przestały rodzić dzieci na ziemi przodków – szpitale w odległej Kanadzie oferują o wiele lepsze zaplecze. Jednak jedna z Inuickich matek decyduje się na tradycyjny poród w domowym zaciszu. Intymna historia rodzinna z dalekiej północy.
- godz. 20.10 – Sisterhood, 74’ – bycie osobą transgenderową w Południowej Afryce nie jest najłatwiejsze. Jednak z pomocą przyjaciół da się znieść. Portret trójki homoseksualnych robotników z plantacji wina którym, przyjaźń pozwala poradzić sobie z otaczającą ich nietolerancją.
Po zakończeniu ostatniego seansu w sobotę 6 kwietnia organizatorzy zapraszają wszystkich na imprezę w etno-rytmach do klubu Eufemia. Specjalnie dla OiO wystąpi Warsaw Balkan Madness.
7 kwietnia:
Blok Indie:
- godz. 13.00 – Himself he cook, 65’ – w Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukazuje religijność od kuchni.
- godz. 14.15 – Mallmall, 75’ – czyli wielkie centra handlowe podbijają Indie. Przemiany w Indyjskim społeczeństwie i gospodarce widzowie poznają przez pryzmat właściciela małego sklepiku rodzinnego, pracownika firmy consultingowej wprowadzającej hipermarkety na rynek Indyjski i przedstawicielki nowej klasy średniej pragnącej modernizacji swojego kraju.
Blok Święto:
- godz. 15.45 – La Ultima Calle, 60’ – na przedmieściach turystycznej Barcelony leży mała uliczka. Jej mieszkańcy w zmieniających się czasach starają się utrzymać tradycję i lokalną społeczność organizując tradycyjną uliczną fiestę.
- godz. 17.00 – Święto – Manapanmirr in Christmas spirit, 60’ – czy może być coś bardziej swojskiego od świąt Bożego Narodzenia? Dla mieszkańców Australijskiej Ziemi Arnhema to nie tylko pamiątka narodzin Jezusa ale również czas wspominania zmarłych przodków i oczekiwania Wolmy – pierwszej letniej burzy zwiastującej nadejście pory deszczowej.
Blok etno szorty – Afryka (godz. 18.10-18.55):
- Frameing the others, 25’ – co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje się, że to co obserwujemy jest autentyczne gdy w rzeczywistości to jedynie turystyczne show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu innego?
- Nanny cam – xenophobia in motherland, 20’ – współtwórca tego filmu postanowił oddać kamerę w ręce osoby, której problemy chciał poznać – swojej niani, żyjącej na przedmieściu południowo-afrykańskiego miasta, przez które przetoczyła się fala zamieszek na tle etnicznym.
Blok Polityka/Społeczeństwo:
- godz. 19.15 – Living Well, 30’ – mieszkańcy boliwijskiego El Alto wzięli udział w protestach, które wyniosły na fotel prezydencki Evo Moralesa. Od tamtej pory uwierzyli w swoje możliwości a aktywizm polityczny i społeczny stał się dla nich stylem życia.
- godz. 20.00 – Polityka/Społeczeństwo – After The Silence, 90’ – co zostało nie powiedziane – nie istnieje? Czy przemilczenie historii zagoi rany? Bardzo intymna rozmowa dwóch kobiet, urodzonych w dwóch zupełnie różnych światach, na temat młodości spędzonej pod dyktaturą komunistyczną, ukazuje jak wielki wpływ reżim może mieć na społeczeństwo nawet 20 lat po jego upadku.
Na wszystkie pokazy filmowe obowiązuje wstęp wolny.
Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X
5-7 kwietnia 2013 r.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Warszawa