12 kwietnia Polskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz pierwszy uhonoruje nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego.
Do nagrody zgłoszonych zostało 14 autorów zdjęć do filmów polskich lub powstałych w koprodukcji, które można było oglądać na ekranach kin w 2012 r.
Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC – Polish Society of Cinematographers) powstało w 1994 r. Wśród członków PSC znajdują się zarówno bardzo doświadczeni twórcy, mogący poszczycić się bogatą filmografią (m.in. Witold Sobociński czy Jerzy Wójcik), jak i młodzi autorzy, którzy dopiero rozpoczynają zawodową ścieżkę. Stowarzyszenie od samego początku zajmuje się aktywnym reprezentowaniem interesów środowiska, popularyzacją zagadnień związanych ze sztuką operatorską i podkreślaniem roli zdjęć w budowaniu filmowej narracji.
O renomie polskich twórców nie trzeba nikogo przekonywać – od wielu lat ich praca doceniania jest zarówno na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i przez Amerykańską Akademię Filmową. Nominacje do Oscara dla Pawła Edelmana i Sławomira Idziaka czy nagroda dla Michała Englerta na tegorocznym Sundance Film Festival to tylko niektóre z wyróżnień, które potwierdzają wkład polskich autorów w rozwój sztuki operatorskiej. Polscy twórcy chętnie zapraszani są do udziału w międzynarodowych projektach, nie tylko ze względu na swój profesjonalizm, ale również niezwykłą kreatywność. Filmowcy z całego świata cenią sobie współpracę z polskimi operatorami, chwaląc ich otwartość na zmiany i wsparcie artystyczne, jakiego udzielają pozostałym członkom ekipy filmowej.
Zawód operatora wymaga nie tylko technicznej sprawności, ale również niezwykłej wrażliwości artystycznej i humanistycznej. Wszystkie te aspekty biorą pod uwagę jurorzy PSC, którymi – podobnie jak w przypadku American Society of Cinematographers – są wyłącznie autorzy zdjęć. W przeciwieństwie do innych wyróżnień przyznawanych operatorom, nagroda PSC dotyczy tylko rynku polskiego. Oprócz nagrody głównej, o którą powalczy 14 filmów, PSC przyzna również Nagrodę Specjalną. Zostanie nią uhonorowana osoba lub instytucja, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju lub promocji obrazu filmowego.
Lista zgłoszonych filmów:
- 80 milionów, zdjęcia: Piotr Śliskowski
- Bez wstydu, zdjęcia: Szymon Lenkowski
- Big Love, zdjęcia: Bartosz Piotrowski
- Jesteś Bogiem, zdjęcia: Radek Ładczuk
- Kobieta z piątej dzielnicy, zdjęcia: Ryszard Lenczewski
- Księstwo, zdjęcia: Jacek Petrycki
- Lęk wysokości, zdjęcia: Piotr Niemyjski 8. Mój rower, zdjęcia: Piotr Śliskowski
- Nagroda, zdjęcia: Wojciech Staroń
- Obława, zdjęcia Arek Tomiak
- Od pełni do pełni, zdjęcia: Artur Żurawski
- Róża, zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
- Supermarket, zdjęcia: Jan Holoubek
- W ciemności, zdjęcia: Jola Dylewska
Uroczyste wręczenie nagród
12 kwietnia 2013 r.
Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5
Warszawa