9 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie w cyklu Import/Export pt. Edukacja.
Edukacja to narzędzie emancypacji i jedno z ważniejszych pól kontestacji zastanego porządku. Paradoskalnie jednak szkoła często staje się miejscem reprodukcji schematów w oparciu o przymus rywalizacji, tłumi rozbudzanie ciekawości, krytycyzm i zabija w jednostkach wolę poszukiwania. Ivan Illich twierdził, że większość wiedzy zdobywamy poza szkołą. W swojej książce Odszkolnić Społeczeństwo postulował zmianę systemu edukacji na rzecz nieformalnych sposobów zdobywania wiedzy w oparciu o współpracę i dzielenie się informacjami z innymi poprzez sieć powiązań towarzyskich. Dziś narzędziem pozainstytucjonalnej wymiany informacji jest Internet.
Jednak ryzyko jakie niesie ze sobą usieciowienie edukacji, to uniformizacja i spłaszczenie świata, zamiast wzbogacania jego różnorodności.
W jaki sposób myśleć o przyszłości edukacji architektonicznej będą rozmawiać Zuzanna Ufnalska oraz Mateusz Mastalski (1985) – absolwent Politechniki Śląskiej, doktorant na Politechnice Wrocławskiej, architekt w duńskiej pracowni COBE.
Prowadzenie: Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki, Jan Sukiennik (Oddział Warszawski SARP)
O cyklu:
Główny kurator przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji, Rem Koolhaas chce zbadać historię ostatnich 100 lat i proces stopniowego wchłaniania architektury lokalnej przez globalną.
Cechy narodowe rozpływają się w uwspólnionym, międzynarodowym języku. Połączenie googla z pamięcią narodową zrodziło złożone formy i narracje. Nie mówi się już o chińskiej czy szwajcarskiej architekturze, ale o efekcie Bilbao, stylach czy powtarzalnych typologiach. W architekturze czasów glokalizacji zachodzą złożone procesy interpretacji, translacji, mutacji i adaptacji. Powstają hybrydy łączące cechy ponadnarodowe.
Podczas cyklu Import/Export organizatorzy chcią przyjrzeć się peregrynacjom młodych polskich architektów, którzy migrując po świecie, ucząc się i pracując w biurach architektonicznych globalnej wioski, przenoszą wiedzę i praktyki stąd tam i z powrotem, łącząc tubylczy sznyt z dezynwolturą obywateli świata. Nomadzi z wiarą w lokalność, agenci glokalizacji, architekci bez granic – kim są i dokąd zmierzają migrujący architekci opowiedzą już wkrótce podczas cyklu debat organizowanych wspólnie przez Warszawski SARP i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
W programie cyklu:
- Edukacja – spotkanie/dyskusja: 9 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
- Rzemiosło – spotkanie/dyskusja: 25 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
- Eksperyment – spotkanie/dyskusja: 16 maja (czwartek), godz. 18.00
- Kontekst – spotkanie/dyskusja: 6 czerwca (czwartek), godz. 18.00
Import / Export: Edukacja
9 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa
Prowadzenie SARP OW: Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki, Jan Sukiennik