Od 11 do 14 kwietnia w warszawskim Kinie Muranów potrwa druga edycja pokazów filmowych nowego kina włoskiego Cinema Italia Oggi.
Cinema Italia Oggi to projekt opracowany i realizowany przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecittà Istituto Luce w Rzymie i we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie.
Sukces pierwszej edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów udało się nie tylko wpisać na stałe pokazy nowego kina włoskiego w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy, ale rozszerzyć ich zasięg o kolejne miasta w Polsce. W tym roku Cinema Italia Oggi będzie gościć również w Kinie Charlie w Łodzi i Kinie Kameralnym w Gdańsku.
Celem przyświecającym od początku inicjatywie było: dostarczanie polskiej publiczności przekroju dzisiejszych Włochów, ich mentalności, przemian społeczno–obyczajowych poprzez filmy wysokiej jakości oraz zwrócenie uwagi polskich filmowców na najnowsze produkcje włoskie (wszystkie prezentowane dzieła pochodzą z 2012) mając w perspektywie ich szerszą dystrybucję w kraju.
Jak powszechnie wiadomo, kinu europejskiemu trudniej jest się przebić przez światową sieć dystrybucyjną, zdominowaną przez hollywoodzkie produkcje. W Polsce jednak, duża część widzów oraz większość filmowców wysoko ceni kino autorskie i, poprzez swoje zaangażowanie i aktywność, pomagają mniejszym produkcjom przetrwać i rozwijać się. Organizatorzy cyklu pragną, aby właśnie w Polsce ten projekt stał się impulsem do poznania i rozprowadzania najnowszych produkcji kina włoskiego.
Dzięki staraniom Cinecittà Istituto Luce, instytucji sprawującej oficjalną pieczę nad rozwojem i promocją włoskiej kinematografii, widzowie obejrzą w Polsce siedem z najciekawszych produkcji minionego roku, niektóre firmowane przez autorów światowej sławy (Bellocchio, Soldini, Verdone), inne przez młodych, utalentowanych reżyserów (Ciprì, Gabriellini, Di Costanzo, Di Matteo), wszystkie zaś obsadzone przez znakomitych aktorów (Mastandrea, Servillo, Volodi, Verdone, Rochwacher, Battiston, P.G. Bellocchio) i dopracowane pod względem technicznym i artystycznym.
W różnorodności gatunków i rejestrów, wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni, opowieść o egzystencjach na krawędzi w dzisiejszych Włoszech, o dylematach nękających i warunkujących życie jednostki, jego sferę emocjonalno-uczuciową oraz więzi międzyludzkie.
O tym opowiada Marco Bellocchio w głośnym filmie Bella addormentata (Śpiąca królewna) rozgrywającego się na tle prawdziwej historii Eluany Englaro i jej ostatnich dni życia. Na krawędzi toczą się również losy bohaterów komedii Miejsca stojące w Raju w reż. Carlo Verdone i dramatu Ekwilibryści w rez. Ivano di Matteo. Ideowa lina, na której balansują ludzkie egzystencje jest jeszcze wątlejsza w Sprawcą był syn. Tu polscy kinomani zetkną się, być może po raz pierwszy, ze specyficzną poetyką Daniele Ciprì, autora kontrowersyjnych paradokumentów nacechowanych cyniczną i surrealistyczną wizją rodzimej Sycylii. Również bezlitosnej i cynicznej analizy psychologii jednostek i uwarunkowań społecznych dokonują Edoardo Gabriellini w Gospodarzach i Leonardo di Costanzo w Przerwie, dwóch dramatach, których akcje dzieją się, odpowiednio, w wiosce środkowych Apenin i na peryferiach Neapolu. Wreszcie Wódz i bocian w reż. Silvio Soldini, słodko-kwaśna komedia gdzie na owej krawędzi niebezpiecznie kroczą egzystencja całego narodu i jego podstawowe wartości.
Cinema Italia Oggi
11-14 kwietnia 2013 r.
Kino Muranów
Warszawa