42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna odbędzie się w dniach od 10 do 13 kwietnia i będzie nosił tytuł Gesty…, Kontury….
Podczas kolejnej edycji Festiwalu zagraniczne zespoły muzyki współczesnej- Ensemble Aleph z Francji i RADAR Ensemble z Niemiec wykonają w Poznaniu, oprócz międzynarodowego repertuaru, utwory kompozytorów polskich. Zaproszenie tych zespołów na Poznańską Wiosnę ma znaczenie jako promocja polskich twórców, gdyż daje szansę na zaistnienie ich utworów na innych estradach w świecie (na przykład Ensemble Aleph planuje wykonać te same polskie utwory na koncercie w Paryżu w lutym 2013). Na Festiwal został także zaproszony wybitny niemiecki flecista Erik Drescher, który wykona recital na nowym, jeszcze mało znanym instrumencie – flecie glissandowym i będzie to pierwszy koncert w Polsce zagrany właśnie na tym instrumencie. Podczas koncertu planowane są prawykonania najnowszych kompozycji twórców zagranicznych.
Oprócz wykonawców zagranicznych wystąpią w Poznaniu także polscy artyści: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Lutosławski Piano Duo, Balic Neopolis Quartet. Na 42. Festiwalu będzie także kontynuowana idea z poprzedniego roku – recitali młodych polskich wykonawców. W roku 2013 będzie to Mateusz Loska, kontrabasista podczas Festiwalu wykona między innymi utwory z elektroniką.
Festiwal pragnie kontynuować w ogólnym zamyśle idee z 2012 roku: przypominać, utrwalać, a młodym słuchaczom prezentować pierwszy raz wielki dorobek artystyczny muzyki polskiej XX wieku, dzieł, które powoli stają się klasyką XX wieku i twórców polskiej kultury muzycznej z poprzedniego i obecnego stulecia. W 2013 roku będą to Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer, Tadeusz Szeligowski, Jan Astriab, Tadeusz Baird, Witold Szalonek. Podczas Festiwalu prezentowana będzie też twórczość kompozytorów młodszych generacji, z Poznania i z całej Polski, muzyki powstającej tu i teraz, często są to prawykonania. W Poznaniu przedstawione zostaną wybrane zjawiska, utwory i twórców zagranicznych, kompozytorów, którzy są uznani na zagranicznych festiwalach muzyki nowej,jak: Pierre Boulez, Iannis Xenakis, Morton Feldman, Yonghi Pagh-Paan, Mauricio Kagel, Helmut Zapf i wielu innych.
Wiosna Młodych to hasło, za którym kryją się koncerty i wydarzenia artystyczne skierowane do młodej i najmłodszej publiczności. Podczas Festiwalu w 2013 roku specjalnym wydarzeniem skierowanym do dzieci ma być koncert Lutosławski dla dzieci, podczas którego wykonane zostaną utwory wielkiego kompozytora (w 2013 roku przypada 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego) przeznaczone właśnie dla dziecięcej publiczności. Zupełnie nowym wydarzeniem skierowanym do dzieci w wieku 5-8 lat będzie zainicjowanie cyklu artystyczno- edukacyjnego pod tytułem Wiosną kwitną instrumenty. Ideą tego koncertu – audycji będzie prezentacja trzech wybranych instrumentów i ich możliwości brzmieniowych, sonorystycznych, stosowanych w muzyce współczesnej oraz krótkich przykładów lub krótszych utworów w całości z literatury współczesnej, przeznaczonej na dany instrument. Dzieci będą poznawały instrumenty i jednocześnie będą wprowadzane w świat muzyki współczesnej. W roku 2013 będą to: skrzypce, puzon i kontrabas, a w kolejnych latach następne instrumenty.
Poznańska Wiosna Muzyczna– to festiwal, podczas którego słuchacze różnych pokoleń znajdą coś dla siebie, od najstarszej generacji, przez dorosłych i studentów, aż do najmłodszych. Program ma także z jednej strony zachęcić słuchaczy mniej zaznajomionych z nową muzyką, a z drugiej znawców, koneserów muzyki współczesnej. Poznańska Wiosna 2013 to wydarzenie wzór festiwali europejskich i miejscem dyskusji, twórczej wymiany myśli i wrażeń zarówno dla profesjonalistów jak i dla szerszej publiczności. Festiwal pragnie wnosić twórczy ferment, promieniować artystycznie, a także tworzyć wysokie standardy w sferze życia kulturalnego.
42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna
Od 10 do 13 kwietnia 2013 roku
Aula, Sala Marszałkowska, Sala Błękitna Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu