Historia czy Pamięć? Wokół misji muzeów czasów Zagłady – pod takim tytułem we wtorek, 16 kwietnia odbędzie się debata zorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.
Współczesne muzea kształtują świadomość historyczną Polaków, przedstawiając obraz historii i upamiętniając ważne dla rozwoju dziejów wydarzenia. Rola muzeów czasów Zagłady jest szczególnie istotna w tym procesie. Czy jednak finansowanie muzeów z pieniędzy publicznych nie skazuje ich na realizowanie polityki swoich organizatorów? Czy większa finansowa niezależność nie stałaby się forum rzeczywiście wolnej od obciążeń pamięci? Na te i inne pytania odpowiedzi postarają się odnaleźć uczestnicy wtorkowej debaty.
Impulsem kolejnej debaty w ramach Krakowskiego Kolokwium jest otwarcie nowej wystawy stałej w Aptece pod Orłem Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim, która jest trzecim, ostatnim etapem budowy Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (po wystawie Kraków czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera z 2010 r. i ekspozycji stałej Krakowianie wobec terroru 1939 – 1945 – 1956 przy ul. Pomorskiej otwartej w roku 2011).
Gośćmi debaty będą:
Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którego misją jest włączenie do europejskiej i światowej pamięci doświadczenia nie tylko Polaków, ale i innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej;
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pierwszego narracyjnego muzeum w Polsce;
Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który uczestniczył we wszystkich etapach powstania Trasy Pamięci MHK w okresie 2007–2013;
Prof. Krzysztof Zamorski, metodolog historii z Instytutu Historii UJ, przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w latach 2004–2011, prezes zarządu oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Prowadzenie: Jolanta Drużyńska, Radio Kraków
Historia czy pamięć? Wokół misji muzeów czasów Zagłady
16 kwietnia, godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie