18 kwietnia o godz. 18.30 Instytut Kultury Polskiej zaprasza na wykład prof. Susan Yelavich z Parsons New School Design pt. Skamieniałe zasłony, ożywiona architekstura.
Większość prac z obszaru architekstury to dopiero projekty. Współcześni architekci sięgają w swoich metaforach do technik rękodzielniczych. W poszukiwaniu funkcjonalnych modeli współczesna architektura czerpie z właściwości tkanin – ich lekkości, elastyczności, tekstury. W XXI wieku coraz łatwiejsze i bardziej ekologiczne staje się tkanie ścian budynków, konstruowanie przewiewnych fasad, a nawet dzierganie powierzchni dla całych miast. Nowe technologie pozwalają na adaptowanie na potrzeby architektury technik tak odwiecznych jak plecenie, szydełkowanie i koronczarstwo.
Susan Yelavich jest profesorką nadzwyczajną w Parsons New School for Design, gdzie kieruje design studies. Jedna z najbardziej utytułowanych i znanych amerykańskich badaczek i teoretyczek dizajnu. Autorka wielu publikacji, m.in. Contemporary World Interiors, Pentagram: Profile, Inside Design Now oraz The Edge of the Millennium. Wieloletnia dyrektor programów edukacyjnych dla Smithsonian Institution National Design Museum, kuratorka wystawy Design for Life otwartej na stulecie powstania muzeum, redaktorka magazynu I.D.
Skamieniałe zasłony, ożywiona architekstura
18 kwietnia 2013 r., godz. 18.30
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
Warszawa