27 kwietnia w krakowskim Teatrze Starym odbędzie się premiera spektaklu Dumanowski side A i B na bazie tekstu Wita Szostaka.
Nieczęsto się zdarza, że ten sam temat/tekst możemy oglądać podczas jednego wieczoru w dwóch różnych realizacjach, jak będzie to miało miejsce w przypadku tej premiery. Choć nie jest to zabieg teatrowi zupełnie obcy. Tym razem sprawę komplikuje fakt, że materia literacka stanowiąca inspirację tego podwójnego spektaklu jest na tyle płynna i enigmatyczna, że może stanowić podstawę do bardzo rozbieżnych interpretacji. Tym ciekawiej zapowiada się efekt końcowy, który będzie można zobaczyć 27 kwietnia 2013 roku.
Dumanowski Wita Szostaka to rodzaj powieści-apokryfu o wyimaginowanym bohaterze narodowym, który żył przez 123 lata rozbiorów. W swoim bogatym w wydarzenia życiu spotkał ludzi, których nazwiska dobrze znamy, ale ich powieściowe biografie układają się zupełnie inaczej niż w szkolnych podręcznikach. Osadzając większość akcji w Krakowie, autor wykreował intrygującą wizję miasta, którego genius loci zniewala, zasysa i odmienia ludzkie losy. Na kartach powieści bowiem władzę w Krakowie sprawuje książę Czartoryski, Mickiewicz odkrywa powołanie duchowne i zostaje biskupem, a Słowacki – realizuje się zawodowo jako bankier. Powieść – napisana sugestywnie, barwnie i z poczuciem humoru – to fascynująca wizja alternatywnej historii Polski XIX i XX wieku. I wspaniały materiał do refleksji o mechanizmach narodzin narodowych mitów. Autor pokazuje, że pozostają one do końca nieodgadnione, a o ich kształcie decydują nie tylko potrzeby tworzących je ludzi, ale również zwykły przypadek. Powieściowy Józafat Dumanowski do końca pozostaje postacią niejednoznaczną, liczni biografowie nigdy nie ustalą ostatecznej wersji jego życiorysu, gdyż zachowane źródła są nieliczne i sprzeczne. Nie wiemy nawet, czy był jedną osobą, czy też na jego mityczny los złożyło się kilka różnych życiorysów. Co więcej, odmalowany przez Szostaka wizerunek Dumanowskiego wydaje się na tyle kontrowersyjny, że właściwie trudno zrozumieć, dlaczego został uznany za narodowego bohatera, dołączając do panteonu krakowskich świętych. Na te – i inne – pytania postarają się odpowiedzieć dwie ekipy realizatorów, które zmierzą się z legendą tej szalenie tajemniczej postaci. W ramach re_wizji BIO.S przygotują dwa autorskie warianty biografii Dumanowskiego – side A i side B – które złożą się na spektakl grany na Dużej Scenie Starego Teatru.
Wit Szostak, Dumanowskiego – side A i side B
reż. Konrad Dworakowski i Sebastian Krysiak
Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Duża Scena
premiera: 27 kwietnia 2013 r.