Od 29 kwietnia w Project Room CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę Ady Karczmarczyk pt. Świadectwo. Artystka w swojej twórczości łączy trzy wykluczające się i walczące ze sobą światy: popkultury, duchowości i sztuki.
Czy propozycja artysty, który konsekwentnie eksploruje określoną estetykę, niekoniecznie osadzoną w tradycji ikonografii chrześcijańskiej i nieortodoksyjną może wypełnić lukę po sztuce religijnej w wymiarze aktualnym? Czy Kościół potrzebuje nowej sztuki i do czego? Jako narzędzia promocji czy jako nowego języka pogłębiającego porozumienie z potencjalnym wiernym?
Sztuka bezkonfliktowo towarzyszyła religii tak długo, jak długo pełniła funkcję ilustratorską. Odkąd jednak rozszerzyła swoje kompetencje w obszarze treści dzieła, nie stroniąc od niekanonicznych interpretacji, dystans między nimi zaczął szybko rosnąć. Dziś produkcja artystyczna związana z Kościołem niewiele ma wspólnego ze sztuką, w najlepszym wypadku są to kopie starych mistrzów, w najgorszym – tandetne obrazki i oleodruki.
Ada Karczmarczyk (ur. 1985) – artystka multimedialna, performerka, blogerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Jest laureatką konkursów artystycznych: Kanonu Twórców, Doliny Kreatywnej i prestiżowego Samsung Art Master .
Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych wystawach, m.in. Night Shots w Platform Gallery w fińskiej Vaasa (2009), Art must be beautiful w poznańskim Starym Browarze (2008), Girl Power! w białostockiej Galerii Arsenał (2010), Letni Nieletni w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2010), Samsung Art Master w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2010), The American Experience w Juvenal Reis Studios w Nowym Jorku (2010), Open City w Lublinie (2011), 8 dzień tygodnia w Galerii 13 Muz w Szczecinie, Revolving Dysfunction w Gruzińskim Tbilisi ( 2011), Polish Box w Maxo Gallery w Barcelonie, Poland is not yet lost w MicaMoca Gallery w Berlinie (2011), Między rzeczywistością a nie rzeczywistością w galerii Manhattan w Łodzi (2012) oraz Od Faraona do Lady Gagi w Muzeum Narodowym w Warszawie (2012). W 2010 odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.
Kuratorka: Monika Szewczyk
Ada Kaczmarczyk, Świadectwo
Wernisaż: 29 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 19 maja 2013 roku
Project Room, CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa