2013 Rok Żołnierzy Wyklętych to ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny powołany przez Fundację Niepodległości w 50. rocznicę zastrzelenia przez bezpiekę ostatniego partyzanta RP Józefa Franczaka Lalka. Projekt realizowany jest od 1 marca do 21 października.
Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja Niepodległości zaprasza do udziału w wystawach, koncertach, debatach, spotkaniach ze świadkami tamtej trudnej historii, promocjach książkowych i płytowych, grach historycznych, a także nowoczesnej edukacji.
Projekty Roku Żołnierzy Wyklętych:
- Biogramy, to sylwetki Żołnierzy Wyklętych opracowane przez historyków w formie noty biograficznej dystrybuowane w całej Polsce dzięki współpracy z miastami, samorządami lokalnymi, szkołami, instytucjami kultury. Co dwa tygodnie w każdym zakątku Polski udostępniany jest jeden biogram partyzanta związanego z regionem, w którym jest prezentowany. Można je spotkać w muzeach, urzędach publicznych, bibliotekach miejskich, domach kultury, szkołach, a także na wystawach plenerowych w wielu miastach Polski.
- Książka Podziemie Zbrojne 1944-1963. Częścią Roku Żołnierzy Wyklętych jest ogólnopolska kampania promocyjna książki wydanej specjalnie z okazji obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych przez Fundację Niepodległości i Wydawnictwo Karta, przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. To unikatowy zapis bolesnej i złożonej historii dwudziestoletniej walki polskiego podziemia o wolną, wymarzoną Ojczyznę. Opowieść jest montażem dramatycznych relacji partyzantów i naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz komunikatów, rozkazów, a także w większości niepublikowanej korespondencji zarówno lokalnych przedstawicieli UB z Centralą, jak i samego Ławrientija Berii ze Stalinem. Książka opatrzona została bogatym materiałem ikonograficznym.
- Płyta Panny Wyklęte. Najnowszy projekt muzyczny Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, zainspirowany losem Leśnych Dziewczyn, dla których walka o Wolną Ojczyznę nie skończyła się wraz z II wojną. To muzyczna opowieść o młodzieńczych marzeniach, ideałach i trudnych wyborach, które po latach stały się fundamentem Naszej Wolności. To głos młodego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterstwie rówieśników sprzed lat. Dlatego do współpracy muzycy zaprosili czołowe polskie wokalistki reprezentujące różne style muzyczne, m.in.: Kasię Kowalską, Halinę Mlynkovą, Natalię i Paulinę Przybysz, Anię Rusowicz. Na płycie znajdziemy elementy: reggae, jazzu, rocka, hop-hopu i folku.
- Pakiety edukacyjne. To przykład nowoczesnej edukacji adresowanej do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do współpracy przy tym projekcie zapraszamy nauczycieli historii i języka polskiego, a także wychowawców w całym kraju. Już we wrześniu dostępna będzie płyta DVD, na której zaprezentujemy autentyczne relacje Żołnierzy Wyklętych, członków ich rodzin i znajomych, a także oryginalne dokumenty aparatu bezpieczeństwa wraz z opracowanymi konspektami lekcji. Mamy nadzieję, że tak zaprezentowana historia będzie najlepszą lekcją tożsamości dla wszystkich młodych ludzi.
- W ramach RŻW organizowane będą także dni z Żołnierzami Wyklętymi, podczas których to właśnie oni podzielą się swoją osobistą historią. Prezentowane będą także gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, promowana będzie literatura przedmiotu, a także materiały tematyczne i okazjonalne pamiątki RŻW.
Projekt: 2013 Rok Żołnierzy Wyklętych
od 1 marca do 21 października 2013 roku