Nakładem wydawnictwa EMG ukazała się książka Joanny Orskiej Republika poetów, rozpoczynającą nową serię krytycznoliteracką Decyzje krytyczne.
Republika poetów jest po części kompendium, dążącym do zsumowania wiedzy o podstawowych problemach literatury ostatnich dziesięcioleci. Rozdziały na temat wierszy Sommera, Świetlickiego, Zadury i Sosnowskiego potwierdzają hierarchię, kształtowaną od połowy lat dziewięćdziesiątych, choć szczęśliwie jej nie wyczerpują, samych zaś poetów w hierarchiczności czy kanoniczności nie więżą.
Jest przykładem lektury, w której łączą się i kooperują ze sobą historycznoliterackie, poetologiczne i filozoficzne komponenty interpretacji. W rezultacie otrzymujemy odczytania tyleż pomysłowe, a nawet odkrywcze, co ostrożne, sumienne, erudycyjne, w większości przypadków lojalne wobec lektur zastanych, a przy tym niewątpliwie autorskie, dalekie więc od sytuacji, w której lojalność ta zmienia się w uległość. Autorka lubi znać fakty, odsłaniać zasypane ślady, odsłuchiwać zapomniane opinie. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo ciekawe przypomnienie i dopełnienie obrazu lat osiemdziesiątych, zwłaszcza końca tej dekady, a także mnóstwa okoliczności, związanych z linią Miłosza, która jest dla tej książki czymś w rodzaju równika.
Prof. Piotr Śliwiński (fragment z wewnętrznej recenzji naukowej).
JOANNA ORSKA – zajmuje się krytyką literacką, przede wszystkim związaną z poezją. Literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Autorka książek: Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce (2004) i Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006 (2006).
Joanna Orska, Republika poetów
Wydawnictwo EMG
maj 2013 r., Kraków