Nowy numer kwartalnika Karta, wydawanego od ponad 30 lat pisma historycznego jest już dostępny.
W nowej Karcie będzie można przeczytać Opowieść o Łodzi: 1900–1939 – będzie to opowieść złożona ze wspomnień mieszkańców przedwojennej Łodzi (w tym tłumaczonych z niemieckiego, angielskiego i jidysz) oraz archiwalnych fotografii, ukazujących Łódź jako unikalne miejsce współistnienia wielu narodów, kultur i wyznań, a także miasto wyjątkowych kontrastów społecznych.
W ponurych, szarych, brudnych kamienicach ponure, szare, brudne mieszkania zapchane były gratami, dziećmi i zawsze pachniały cebulą i praniem. W tych to mieszkaniach, podczas piątkowo-sobotnich spotkań, opowiadano sobie o fortunie Poznańskiego, o mądrości i wpływach tego czy innego cadyka, o ostatniej roli Molly Picon, o chorobach dzieci i o podatkach, co oddychać Żydom nie pozwalają, o Palestynie i o Trockim.
Arnold Mostowicz (fragment materiału wykorzystanego w tekście źródłowym).
W kwartalniku także historia okupacji Charkowa oraz Przedsierpniowy dziennik Woroszylskiego. Artykuł Bunt Berlina w czerwcu 1953 to relacje uczestników powstania robotniczego w Berlinie wschodnim w 1953 roku (funkcjonariusza Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec oraz młodego pracownika naukowego), uzupełnione montażem raportów specjalnych Wojewódzkich Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego, podsumowujących nastroje społeczne i recepcję powstania w Polsce latem 1953.
W Raportach z dobijania powojennego podziemia będzie można przeczytać o żołnierzach wyklętych, którzy nie uznali końca II wojny i wystąpili zbrojnie przeciw drugiemu – po nazizmie – zaborczemu totalitaryzmowi. W artykule można znaleźć wybór dokumentów z IPN-u, w większości niepublikowanych. Mówią w nich funkcjonariusze nowej władzy, a także zbrojni wrogowie Peerelu, których głos wymuszono lub dokumenty przejęto.
Z notatki z przyjęcia doniesienia agenturalnego przez kpt. Pencerea(st. oficera informacji II Oddziału Głównego Zarządu Informacji WP):
Z rozmowy z Jerzym Łapińskim, zamieszkałym w Lignicy, dowiedziałem się, że na jego ślub z Wandą Lubowiecką, mającą odbyć się w niedługim czasie w Lubowiczu Wielkim, ma przyjść [por. Kazimierz Kamieński] Huzar ze swą bandą. […] Zadanie: Należy ustalić miejsce i dokładny czas mającego się odbyć ślubu oraz czy rzeczywiście będzie na nim sam Huzar ze swoją bandą. Przedsięwzięcie: Po ustaleniu czasu i miejsca ślubu oraz stwierdzeniu, iż będzie tam Huzar, w porozumieniu z MBP zrobić zasadzkę i bandę zlikwidować ogniem.
Karta nr 75