Pracownia 81.WAW.PL opracowała projekt budynku jednorodzinnego o nazwie Dom-rama.
Niekonwencjonalne podejście do projektowania domów staje się coraz bardziej popularne, głównie dzięki rosnącej odwadze inwestorów. Zwracają oni uwagę na oryginalność i styl, dlatego nie chcą kupować gotowego, sztampowego projektu. Zależy im na wyjątkowości i wyróżnieniu się wśród okolicznych zabudowań.
Idealnym przykładem nowoczesnej realizacji jest dom-rama. Projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL został oparty na niekonwencjonalnych założeniach. Konstrukcja prostopadłościennej bryły nawiązuję do PRL-owskiej kostki mazowieckiej. Nazwa domu odnosi się do otoczenia, w jakim będzie położony – rama stanowi kadr malowniczego krajobrazu, jaki roztacza się przez dominujące przeszklenia. Najważniejszą, centralną częścią budynku jest dwukondygnacyjny salon przeszklony z obydwu stron, dzięki czemu jest on maksymalnie otwarty na otoczenie. Dodatkowo, przeszklenia te można złożyć, tworząc z salonu swego rodzaju zadaszony taras. Takie rozwiązanie sprawia, że budynek wygląda jakby nie miał innych okien poza tym jednym – centralnym.
Okna w budynku to zabawa modułem kwadratu. Od strony wjazdowej w prawym narożniku budynku powstała ażurowa perforacja, za którą kryją się okna doświetlające wnętrze
– podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL
Na parterze zostały zaaranżowane: salon, jadalnia, kuchnia, toaleta dla gości oraz garaż i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zlokalizowano natomiast dwie sypialnie dla dzieci z własnymi łazienkami oraz sypialnię małżeńską, również z oddzielną łazienką. Do sypialni rodziców dzieci mają dostęp przez mostek, który przecina salon.
Innowacyjność realizacji przejawia się także w dbałości o środowisko i zastosowaniu energooszczędnych materiałów.
Cały dom obłożony jest blachą typu Corten, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne […] Na jej powierzchni formuje się warstwa patyny, która spowalnia proces korozji. Ponadto wpływa korzystnie na środowisko, gdyż stal tego typu nie wymaga dodatkowej obróbki w trakcie produkcji i eksploatacji
– opowiada Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL
Biorąc pod uwagę wszystkie koszty w ciągu całego cyklu życia produktów zastosowanie tego materiału przynosi znaczne korzyści finansowe.
Dom-rama to nie tylko przykład oryginalnej i stylowej architektury, ale także zmieniających się trendów w budownictwie. Dzięki odważnym projektom oraz inwestorom otwartym na nowe kierunki i rozwiązania możemy spodziewać się coraz większej liczby ciekawych budynków mieszkalnych, które będą mogły konkurować z zagranicznymi realizacjami.
Dom-rama
Projekt: 81.WAW.PL (Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż)
2 komentarzy
Niespotykany projekt. Bardzo oryginalny, ale jednocześnie inspirujący. Podoba mi się bryła – prosta, klasyczna. Całość na piątkę!
Chciałabym zamieszkać w takim domu! Jest zupełni inny niż to, co możemy zobaczyć w Polsce, a to bardzo duży plus.