29 czerwca w Opolu odbędzie się koncert W stronę krainy łagodności, podczas którego zagrają: Jaromir Nohavica, Soyka Kolektyw, Piotr Bukartyk & Szałbydałci, Robert Kasprzycki oraz Joanna Kondrat i Chwila Nieuwagi.
Grono niekwestionowanych gwiazd łagodnych brzmień pojawi się na zaplanowanym w ostatni weekend czerwca koncercie w Opolu. W stronę krainy łagodności odwiedzi czeski bard, którego folkowa ballada utrzymywała się przez 6 tygodni na pierwszym miejscu radiowej Trójki. Wystąpi również jeden z najbardziej znanych twórców piosenki autorskiej, pochodzący z krakowskiego środowiska muzycznego – Robert Kasprzycki. Niekwestionowaną gwiazdą tego dnia będzie Stanisław Soyka, który posiada własny, niepowtarzalny język muzyczny, nie oglądający się na żadną modę muzyczną.
Jaromír Nohavica – pochodzący z Ostravy piosenkarz. W swoim mieście rodzinnym ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą, później w Brnie średnią szkołę bibliotekarską, studia w Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie przerwał. Obecnie mieszka w Ostrawie, w latach 1978-99 mieszkał w Czeskim Cieszynie. Nohavica należy do piosenkarzy, wokół których w czasie koncertów wytwarza się urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Odróżnia się znacznie od generacji folkowej lat 60., pod względem stylu zwraca się bowiem raczej na wschód: wykorzystuje pierwiastki słowiańskiej melodyki, tematy piosenek czerpie często ze środowiska słowiańskiego, inspiruje się też rosyjską literaturą romantyczną. Jest to typ piosenkarza ściśle związanego z poezją i literaturą.
Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, pianista, kompozytor, jeden z najoryginalniejszych twórców rodzimej sceny muzycznej. Zaczynał od jazzu, jednak przez lata udowodnił, że muzyka nie ma barier. Swobodnie czuje się zarówno bluesie, rocku czy popie, jak i fugach Bacha. Artysta nietuzinkowy, który udowadnia, że muzyka nie ma granic, a jeśli istnieją już jakieś klasyfikacje istnieją, to brzmią: dobra/zła. Można powiedzieć, że Stanisław Soyka jest wciąż inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Z zespołem czy solo, wkrótce po wejściu na scenę, obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział: Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.
Piotr Bukartyk – autor, kompozytor, artysta poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką. Szerokiej publiczności znany od lat m. in. z piątkowych audycji w Trójce. Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte radiowymi hitami np. Kobiety jak te kwiaty, Niestety trzeba mieć ambicję, Sznurek, czy Piosenka z praniem w tle. Od września 2012 w nowym programie TVP 2 Kocham To Co Lubię Wojciecha Manna, można na stałe usłyszeć i zobaczyć Bukartyka z jego pełnym zespołowym składem – Szałbydałci, który całościowo odpowiada za oprawę muzyczną KTCL.
Robert Kasprzycki – polski poeta, pieśniarz i kompozytor. Okazjonalny tłumacz (j. łaciński, angielski, rosyjski), felietonista, recenzent (literacki i muzyczny), autor tekstów kabaretowych. Jeden z najbardziej znanych reprezentantów polskiej piosenki autorskiej, już na debiutanckiej płycie Niebo do wynajęcia dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku.
Joanna Kondrat – wykonawczyni i autorka. Skromna, choć doceniona przez najbardziej wybrednych krytyków muzycznych. Laureatka nagrody imienia Anny Jantar, za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiuty 2012 podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uhonorowana nagrodą specjalną Programu Trzeciego Polskiego Radia, na tym samym Festiwalu.
Chwila Nieuwagi – początkowo duet gitarowo-wokalny rozrósł się najpierw do kwintetu, a następnie do sekstetu. Zespół tworzy muzykę z kręgu Krainy Łagodności, o czym świadczyć może ukazanie się utworu A kiedy mi przyjdzie, znajdującej się na najnowszej składance W Stronę Krainy Łagodności vol.2. Wpisuje się także w folklor górnośląski, sięgając do jego źródeł i wplatając jego motywy do swojej twórczości. Cechą rozpoznawalną zespołu jest głos wokalistki określany przez dziennikarzy muzycznych jako charyzmatyczny i hipnotyzujący.
Koncert W stronę krainy łagodności:
29 czerwca 2013 r.,, godz. 18.00
Amfiteatr Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Opole