8 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku miało miejsce uroczyste otwarcie retrospektywnej wystawy Magdaleny Abakanowicz.
Retrospektywa ma w tym przypadku charakter umowny, bo wiele istotnych dzieł Magdaleny Abakanowicz jest rozproszonych po całym świecie. Szereg z nich funkcjonuje jako site-specific i przemieścić ich nie można.
Na otwarciu oprócz tłumów gości, przedstawicieli świata artystycznego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawili się najbliżsi współpracownicy artystki: Magdalena Grabowska, Stefania Zgódka i Tomasz Piątkowski. Wystawę otworzył dyrektor CRP Jan Gagacki, w imieniu nieobecnej artystki głos zabrał Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które to muzeum posiada w swojej kolekcji najwięcej dzieł Magdaleny Abakanowicz. Jak zgodnie podkreślali przybyli na otwarcie goście, ta wystawa jest wydarzeniem roku na skalę międzynarodową, poziomem dorównuje wystawom w najbardziej renomowanych galeriach świata.
Główna część ekspozycji prezentowana jest w Muzeum Rzeźby Współczesnej, pozostałe prace we wszystkich galeriach CRP: Oranżerii, Kaplicy, Wozowni i w otwartej przestrzeni. Na wystawie udało się zgromadzić dzieła pochodzące z kolekcji artystki, kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Najstarsze prace pochodzą z początku lat 70. XX wieku, najmłodsze powstały na początku XXI wieku, należą one do podstawowego kanonu dzieł tej artystki. Podczas wernisażu odbył się performance Andrzeja Mitana zatytułowany Polski Poemat Dydaktyczny, w którym aktywnie uczestniczyli wszyscy obecni.
Magdalena Abakanowicz – retrospektywa
Wystawę można oglądać od 8 czerwca do 3 listopada 2013 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku