Dyrektorzy siedmiu Europejskich Festiwali Szekspirowskich zadecydowali o przyjęciu do sieci dwóch nowych festiwali: Shakespeare Festival in Hamlet’s Castle w Elsinore w Danii, reprezentowanego przez Larsa Romanna Engela oraz Festiwalu Globe to Globe z Londynu, reprezentowanego przez Toma Birda.
Członkowie Sieci: reprezentanci Craiova Shakespeare Festival w Rumunii – Emil Boroghina i Mircea Cornisteanu, Shakespeare Festival w Gyula na Węgrzech – Jozsef Gedeon, The Big Bill Festival z Wielkiej Brytanii – Philip Parr, The Summer Shakespeare Festival w Ostrawie w Czechach – Andrej Harmecko oraz prof. Jerzy Limon, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Tegoroczne, cykliczne spotkanie roczne ESFN zostało połączone z wizytą Dyrektorów Europejskich Festiwali Szekspirowskich w Operze Bałtyckiej w Gdańsku na zaproszenie Dyrektora Marka Weissa. Członkowie ESFN obejrzeli spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca Sen Nocy Letniej w inscenizacji i choreografii Izadory Weiss. Spotkał się on z dużym uznaniem członków ESFN, co otworzyło potencjalne pole współpracy w zakresie jego prezentacji na europejskich festiwalach. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich dziękuje Operze Bałtyckiej, a także Instytutowi Adama Mickiewicza oraz Miastu Gdańsk za wsparcie w organizacji spotkania.
Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (European Shakespeare Festivals Network, w skrócie: ESFN) została zainicjowana 7 sierpnia 2006 w Gdańsku, podczas X Fiestwalu Szekspirowskiego, a oficjalnie zarejestrowana w marcu 2010 roku jako fundacja. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, której celem jest wszechstronna współpraca artystyczna, techniczna i finansowa, a także wymiana informacji oraz projektów związanych z twórczością Williama Szekspira.
ESFN rozwija wspólne projekty, a także wspiera przedsięwzięcia podejmowane przez swoich członków indywidualnie. Ideą założycielską ESFN jest hasło: Szekspir jako pomost. Stowarzyszenie jest przekonane, że dzieła największego Europejskiego dramaturga mogą niwelować bariery w ramach rodzącej się Nowej Europy i na nowo definiować wspólne dziedzictwo kulturowe. Promocja dzieł Szekspira będzie się odbywać poprzez wszelkie dziedziny sztuki: teatr, muzykę, taniec, film, fotografię i sztuki plastyczne. Ważną częścią działalności zrzeszenia będą projekty edukacyjne: warsztaty, wykłady, spotkania i dyskusje.
Europejskie Festiwale Szekspirowskie
Lars Roman Engel, Shakespeare Festival in Hamlet’s Castle w Elsinore w Danii
Tom Bird, Festiwal Globe to Globe