Laureatem Grand Prix drugiej edycji Nagrody Architektonicznej Polityki została Miejska Przystań w Bydgoszczy pracowni APA Rokiccy.
Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali we wtorek 11 czerwca o godz. 19.00 w Kinie Iluzjon w Warszawie.
Zwycięska realizacja – bydgoska przystań – jest elementem szerszego i konsekwentnie realizowanego programu rewitalizacji bydgoskiej Wyspy Młyńskiej – uroczej, acz przez dziesięciolecia mocno zaniedbanej zielonej enklawy w centrum miasta. Zadanie przed architektami stanęło trudne, bo działka sąsiaduje z zabytkowym Młynem Rothera. Oczekiwano więc, by nie zdominowała krajobrazu, ale równocześnie była ciekawym, wyrazistym elementem wyspy. I to się udało. Przyjaźnie zwrócony ku rzece budynek idealnie wkomponował się w pejzaż i wchodzi w ciekawą relację ze znajdującą się po drugiej stronie rzeki późnomodernistyczną bryłą Opery Novej. A równocześnie jest to po prostu bardzo dobra architektura: niczego nienaśladująca, delikatnie narracyjna (elewacja kształtem przypomina załamującą się falę lub wodną kaskadę, a może nawet odwróconą łódź), nowoczesna, przemyślana w szczegółach.
Mieszkańcy Bydgoszczy bardzo szybko poczuli identyfikację z tą staro‐nową przestrzenią publiczną. Docenili ją także eksperci – rewitalizacja Wyspy nagrodzona została przez Światową Organizację ds. Wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że inwestorem było w tym przypadku miasto. To przykład – na szczęście coraz częstszej – gotowości inwestorów publicznych do wyboru projektów niekonwencjonalnych, śmiałych, nieulegających uśrednionej estetyce.
Projekt przystani jest dziełem pracowni APA Rokiccy czyli dwójki młodych architektów: Katarzyny Wojciechowskiej‐Rokickiej i Tomasza Rokickiego. Oboje ukończyli Royal Institute of British Architects i była to ich pierwsza tak duża realizacja. Tym większe brawa. Konkurs wygrali w 2008 r., projekt był gotowy w 2010 r., a w 2012 r. – ukończono budowę. Przystań kosztowała blisko 20 mln zł, z czego połowę dołożył budżet państwa, a jedną czwartą – fundusze europejskie.
W tym roku, podobnie jak w pierwszej edycji, organizatorzy konkursu poprosili także naszych czytelników i internautów o wybór obiektu, który im najbardziej przypadł do gustu. I – podobnie jak przed rokiem – zwycięzca zgarnął wszystko. Na przystań zagłosowało blisko 40% internautów.
Bydgoska przystań pokonała cztery nominowane realizacje:
- Dom Kereta w Warszawie, projekt: Jakub Szczęsny
- Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, projekt: Ingarden & Ewý Architekci
- Park Biurowy Pixel w Poznaniu, projekt: JEMS Architekci
- Siedziba Agencji Reklamowej Yeti w Kryspinowie k. Krakowa, projekt: JRK72 (do 2012 group_a architects)
Nagroda Architektoniczna Polityki
Ogłoszenie wyników: 11 czerwca, godz. 19.00
Kino Iluzjon
Warszawa