Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski, studenci architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej wygrali konkurs na zagospodarowanie terenu wzgórza Camelot.
Według legend na wzgórzu tym mieścił się zamek króla Artura, w rzeczywistości zaś znajdowała się tam osada z wałami ziemnymi. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu budynku dla turystów (galerie, sale wystawowe i wykładowe) oraz dla naukowców pracujących w obrębie tego regionu. Studenci musieli więc zaplanować stanowiska do pracy oraz miejsce na archiwa i magazyny.
Na konkurs Camelot Research & Visitors Center nadesłano 343 projekty z całego świata, 58 dotarło do finału. Ostatecznie jury przyznało 3 równorzędne pierwsze miejsca oraz 5 wyróżnień.
Ideą projektu było zaprojektowanie trzech okrągłych obiektów o średnicy 80 m znajdujących się od 5 do 12 m nad ziemią i połączenie ich rampami pełniącymi funkcję ścieżki dla spacerujących. Ścieżkę umieszczono w miejscu, w którym kiedyś znajdował się obronny wał ziemny.
Wewnątrz każdego budynku znajduje się dziedziniec. Okrągłe obiekty są odniesieniem do okrągłego stołu, przy którym według podań arturiańskich obradowali rycerze poszukujący Świętego Graala.
Projektanci użyli zielonych dachów, które również stanowią ścieżkę dla turystów. Pomimo współczesnych form postanowili wykorzystać lokalne złoża kamienia do wykonania elewacji budynków. To pozwoliło na połączenie współczesnej architektury z zasadami budownictwa z czasów króla Artura.
W nagrodę młodzi architekci otrzymali 1500 Euro. Mieli również okazję zaprezentować swój projekt w Roca Gallery oraz na wystawie w Architecture School of Barcelona. Dodatkową nagrodą były publikacje w dwóch międzynarodowych gazetach architektonicznych.
Konkurs Camelot Research & Visitors Center
Organizator: ARCHmedium, Barcelona