Od 21 czerwca w Galerii Żak | Branicka w Berlinie można oglądać wystawę prac Marleny Kudlickiej pt. the weight of 8.
Specjalnie do przestrzeni galerii artystka zaprojektowała trzy nowe rzeźby tworzące razem narrację, do której kluczem jest tytuł ekspozycji. The weight of 8 to opis zależności między przestrzenią a językiem. Pierwszym z elementów projektu the weight of the 8 jest instalacja wykonana z metalowych liter i cyfr. Wygląda jak powiększona proporcjonalnie do wysokości pomieszczenia kartka papieru DIN A4, na której na skutek błędu w kodowaniu wszystkie znaki rozsypały się tworząc abstrakcyjną kompozycję wizualną. Drugi element to wisząca w przestrzeni rzeźba, powstała na podstawie dokładnych obliczeń wymiarów galerii.
To rodzaj abstrakcyjnego algorytmu, który wizualizuje działania matematyczne bez opisywania ich znakami i cyframi. Rzeźba ta wykonana jest z różnej grubości stalowych elementów opartych na zasadzie kontrapunktu: ciężar jednych elementów odprowadzany jest na zewnątrz przy pomocy innych. Łącznikiem miedzy nimi jest obiekt ze stali, który posiada dwa znaczenia. Pierwsze wynika z matematyki (obliczeń statycznych) gdyż obiekt ten ma kształt powiększonego dwuteownika – nośnego elementu konstrukcyjnego wprowadzonego powszechnie do architektury przez Miesa van der Rohe. Drugie znaczenie wynika z języka: w przekroju obiekt ten jest po prostu dużą literą I i nosi konkretne znaczenia semantyczne (w języku polskim i, w języku angielskim ja, rzymska cyfra 1).
Wszystkie elementy instalacji bazują na relacji liter, cyfr, interpunkcji oraz materii i jej ciężaru. I wszystko jest tu ważne: rodzaj i grubość materiału, wykończenie. Nawet kolor wywodzi się z działań matematycznych. Jaki ciężar (optyczny) i jaki kolor ma zatem tytułowa ósemka? Aby to obliczyć wystarczy przeczytać na głos tytuł-równanie: o wyniku decyduje litera w obecna w jednym, a nieobecna w drugim słowie. W relacji 50% czerni do bieli otrzymujemy szarość.
Kudlicką szczególnie fascynuje relacja między precyzją a błędem: jej rzeźby wykonane są z jubilerską precyzją, ale jednocześnie w proces ich powstawania wkalkulowany jest błąd. Wynikiem tej relacji – i głównym tematem ekspozycji – jest balans: nie tylko np. między cyfrą a słowem, lub wymiarem a barwą, ale też balans ciężarów. Konstrukcja jej rzeźb oparta jest na obliczeniach statyki, dlatego rzeźby te zdają się unosić w powietrzu; gdy je oglądamy wątpimy w grawitację lub przechodzimy obok nich na palcach.
Marlena Kudlicka, the weight of 8
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Galeria Żak | Branicka
Lindenstr. 35
Berlin